Przepustnica wentylacyjna

Co to jest przepustnica wentylacyjna?

Jeśli w budynku jest zbyt gorąco latem, a zimą czuć nieprzyjemny chłód, możliwe, że pojawił się problem niewłaściwego przepływu powietrza. Skutecznym rozwiązaniem w tej sytuacji będzie zainstalowanie w systemie wentylacji przepustnic wentylacyjnych. Pomagają one osiągnąć równowagę przepływu powietrza i tym samym zagwarantować wewnątrz domów lub budynków firmowych zdrowe, komfortowe warunki dla wszystkich przebywających w nich osób.

W jaki sposób działa przepustnica wentylacyjna?

Wielu ludzi wentylację kojarzy przede wszystkim z otworami, które są widoczne na ścianach. Posiadają one zazwyczaj charakterystyczne kratki z zamykaniem, pozwalającym na spowolnienie lub zatrzymanie przepływu powietrza. Nie jest to jednak najefektywniejszy sposób kontrolowania systemu wentylacji, a samych otworów nie należy mylić z przepustnicami.
Przepustnica to mechanizm wewnątrz kanału wentylacyjnego, który efektywnie równoważy przepływ powietrza w całym systemie. W przeciwieństwie do otworu wentylacyjnego, znajdującego się na końcu kanału przy podłodze, ścianie lub suficie, przepustnica umieszczona jest bliżej jednostki centralnej instalacji, np. kominka. Zawory umożliwiają wygodne kontrolowanie pracy wentylacji, co w praktyce oznacza więcej zimnego powietrza z klimatyzacji w lecie i więcej gorącego powietrza z ogrzewania w zimie. Za pomocą przepustnicy można całkowicie zamknąć kanał, wymusić przepływ powietrza w określonym kierunku lub komfortowo oraz precyzyjnie regulować jego ilość.

Jakie rodzaje przepustnic wentylacyjnych są dostępne na rynku?

Tego typu wyposażenie wentylacyjne jest dostępne w kilku różnych kategoriach. W zależności od kształtu wyróżniamy przepustnice:

    – okrągłe,
    – prostokątne,
    – soczewkowate,
    – kątowe.

Ze względu na sposób rozprowadzania powietrza, możemy podzielić je także na jednopłaszczyznowe i wielopłaszczyznowe. Przepustnice wykonuje się z kilku rodzajów materiałów. Do najpopularniejszych należą: blacha nierdzewna, ocynkowana oraz aluminium, czyli tworzywa, zapewniające odpowiednią wytrzymałość i szczelność. Ostatnią kategorią podziału zaworów systemu wentylacji jest sposób sterowania: ręczny lub automatyczny.

W przypadku ręcznej obsługi, na zewnątrz kanału wentylacyjnego znajduje się uchwyt, umożliwiający kontrolowanie poziomu otwarcia przepustnicy. Z kolei automatyczne zawory posiadają silniki pneumatyczne lub elektryczne, przez co można nimi sterować za pomocą termostatu lub w pełni zautomatyzowanego systemu w całym budynku. Drugi sposób obsługi znakomicie sprawdza się zwłaszcza na dużych przestrzeniach, z bardzo zaawansowaną instalacją wentylacji. To także rozwiązanie spotykane w inteligentnych domach, choć trzeba zauważyć, że znacząco podnosi koszt całego systemu.

Zalety stosowania przepustnic wentylacyjnych

Dobrze zaprojektowany, kompletny domowy system wentylacyjny, z odpowiednio ustawionymi zaworami, gwarantuje nie tylko optymalną temperaturę wewnątrz pomieszczeń. Jego dużą zaletą jest także możliwość obniżenia kosztów związanych z ogrzewaniem. Niwelowane są straty ciepła, co wpływa na wysokość rachunków. Sterowanie przepustnicami wentylacyjnymi zapewnia również zdrowe, czyste powietrze w każdym pomieszczeniu. To bardzo pożądany efekt m.in. w przypadku osób zmagających się z alergią i schorzeniami dróg oddechowych.

Podobne korzyści, dzięki przepustnicom wentylacyjnym, osiąga się we wszelkiego rodzaju budynkach firmowych, instytucjach i zakładach produkcyjnych. Zwłaszcza w tych ostatnich wentylacja powinna stać na najwyższym poziomie, ponieważ w trakcie procesu produkcyjnego często wytwarzane są zanieczyszczenia, które należy jak najszybciej usunąć z pomieszczeń. W wielu przedsiębiorstwach istotna jest także ścisła kontrola temperatury, a za pomocą przepustnic wentylacyjnych o wiele łatwiej nad nią zapanować.

Im większy budynek, tym prawidłowe działanie systemów ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji będzie niosło z sobą więcej korzyści, ale nawet w jednorodzinnych domach warto zatroszczyć się o to, aby przepływ powietrza funkcjonował bez zarzutu. Jednym z elementów, który poprawi pracę całej instalacji są właśnie przepustnice wentylacyjne.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *