rekuperacja system wentylacji

Co to jest rekuperacja?

W najprostszym tłumaczeniu rekuperacja jest energooszczędnym systemem wentylacji wnętrz, pozwalającym na usuwanie z pomieszczeń starego, zużytego powietrza, przy jednoczesnym pozyskiwaniu świeżego z zewnątrz. Powietrze na nowo nawiewane do budynku filtrowane jest z owadów, kurzu oraz rozmaitych mikroorganizmów i innych zanieczyszczeń.
Wyjaśniając, czym jest rekuperacja, z pewnością należy wspomnieć również o funkcji odzysku ciepła, którą charakteryzuje się wspomniany system. Podczas zimnych miesięcy, kiedy wymagane jest dodatkowe ogrzewanie wnętrz, rozwiązanie to pozwala na przekazanie ciepła chłodnemu powietrzu nawiewanemu z dworu przez powietrze usuwane na zewnątrz.

Na czym polega instalacja rekuperacji?

Przeprowadzając instalację systemu rekuperacyjnego, monterzy rozprowadzają po niewidocznych częściach domu kanały wentylacyjne. Sposób ich mocowania oraz trasa, którą mają przebiegać, uzależnione są przede wszystkim od typu przewodów. Jedną z ciekawszych opcji są kanały wykonane z polietylenu, osadzane np. bezpośrednio w konstrukcji stropu lub pod podłogą, w ramach wylewki.

rekuperacja system wentylacji

W większości przypadków najbardziej zagęszczoną część systemu umieszcza się w obrębie nieużytkowego poddasza, skąd przewody przeprowadzane są do niższych kondygnacji. Rekuperacja w domu obejmuje zarówno piętra, jak i parter, zapewniając przewietrzanie całej powierzchni obiektu, z pominięciem wyłącznie pomieszczeń gospodarczych, takich jak kotłownia czy garaż.

Oprócz kanałów wentylacyjnych należy zainstalować również centralę urządzenia – rekuperator. Element ten zapewni wspomniany wcześniej odzysk ciepła oraz napędzi proces efektywnej wentylacji wnętrz. Centrale montuje się najczęściej w kotłowniach, garażach lub na nieużytkowych poddaszach, w miarę możliwości jak najdalej od sypialni lokatorów. W trakcie pracy emitują one niewielki hałas, który w przypadku przestarzałych urządzeń może być słyszalny z sąsiadujących pomieszczeń.

Rekuperacja koszt montażu i eksploatacji

Na koszt rekuperacji składa się wiele niejednolitych czynników, obejmujących przede wszystkim:
•    metraż przestrzeni przeznaczonej do wentylacji,
•    liczbę oraz typ pomieszczeń,
•    model centrali urządzenia (rekuperatora),
•    rodzaj przewodów wentylacyjnych,
•   szereg opcjonalnych funkcji, takich jak dodatkowa jednostka chłodząca, rozszerzony moduł sterowania, gruntowny wymiennik ciepła czy urządzenie do jonizacji powietrza.
W uproszczeniu można jednak przyjąć, że w przypadku domu o powierzchni 120-150 m2, całość wydatków instalacyjnych zamknie się w kwocie około 15 tysięcy złotych.

Jeśli chodzi natomiast o koszty eksploatacyjne, jakie generuje system rekuperacji jest to mniej więcej 300 zł rocznie (zużywana energia oraz wymiana filtrów raz na 3 miesiące). Do tego należy doliczyć jeszcze opłaty za okresowe przeglądy, czyszczenie i ewentualne serwisowanie, jednak nawet wówczas opłaty w skali roku zamkną się w kwocie trzycyfrowej. Ponadto należy zaznaczyć, że dobrej jakości rekuperacja zredukuje również roczne koszty ogrzewania o jakieś 30%.

Biorąc pod uwagę wyżej opisane czynniki, sumaryczne koszty budowy domu, a także fakt, że system ten montuje się zamiast budowy grawitacyjnej wentylacji, właściwym pytaniem jest nie „ile zapłacimy za rekuperację?”, lecz „ile będzie nas kosztować jej brak?”.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *