Wraz z wycofaniem z obrotu czynnika chłodniczego R410A na popularności zyskały jego dotychczasowe zamienniki. Od 2015 roku tylko one znajdują się wciąż w powszechnej dystrybucji. Wśród konkurencyjnych produktów szczególnym uznaniem cieszy się czynnik chłodniczy R32. Dlaczego? Na to pytanie odpowiadamy w naszym artykule.
Gdzie stosuje się R32?
Czynnik chłodniczy to inaczej czynnik termodynamiczny. Współuczestniczy on w wymianie ciepła przy klimatyzatorach typu split czy multisplit, a także w pompach ciepła oraz agregatach wodnych. Ma więc całkiem szerokie zastosowanie, a jego przydatność jest bardzo wyraźna. Dzięki niemu ciepło zostaje pobrane, a następnie skraplane, co umożliwia właściwe funkcjonowanie systemów klimatyzacji.
Czy czynnik chłodniczy R32 może stanowić zagrożenie dla zdrowia zwierząt lub ludzi?
W przypadku czynników chłodniczych ważną kwestię stanowi ich łatwopalność. Nie powinna ona przekraczać wskaźników określonych w normie ISO 817. Według tego standardu, R32 został zakwalifikowany do klasy A2L. Oznacza to, że jest czynnikiem o niskiej zapalności. To bardzo ważne z punktu widzenia bezpieczeństwa, ponieważ różnego rodzaju przekaźniki energii czy wyładowania elektrostatyczne potrafią wytworzyć iskry. Na szczęście taka iskra przy kontakcie z czynnikiem R32 nie doprowadzi do zapłonu. Korzystające z niego klimatyzatory nie są więc w stanie wywołać pożaru. Dolna granica zapalności nie zostanie osiągnięta nawet przy bardzo dużym wycieku w niewielkim pomieszczeniu, co czyni R32 całkowicie bezpiecznym dla otoczenia.
Oprócz tego warto zwrócić uwagę na niską toksyczność czynnika. Została ona sklasyfikowana na poziomie „A”, czyli należy do najbezpieczniejszych dostępnych na rynku czynników.
Czy R32 jest przyjazny dla środowiska?
Jednym z głównych zarzutów wobec dotychczas stosowanego czynnika R410A był jego wpływ na efekt cieplarniany. Potencjał w tej kategorii mierzy się przy pomoc wskaźnika Global Warming Potential (GWP). Według niego R410A wykazywał się aż 2088 punktami. Tymczasem wskaźnik dla czynnika chłodniczego R32 wynosi zaledwie 675. Poza tym urządzenia działające z wydajniejszym czynnikiem potrzebują zaledwie jedną trzecią standardowego napełnienia. To wszystko przekłada się na przynajmniej podwójną redukcję wpływu na efekt cieplarniany. Nie mniejsze znaczenie ma prosty odzysk, a następnie ponowne wykorzystanie czynnika. Tym samym R32 uznaje się za ekologiczne rozwiązanie, które polepsza komfort życia milionom ludzi, a jednocześnie nie przyspiesza zmian klimatycznych.
Jaką wydajnością wykazuje się czynnik R32?
Wysoka efektywność R32 znalazła potwierdzenie w badaniach. Według ekspertów czynnik zwiększa wydajność sprzętu (przede wszystkim klimatyzatorów, ale też obcinarek, manometrów, wykrywaczy nieszczelności itp.) o ok. 10%. Sam w sobie wykazuje wydajnością o 15% lepszą, niż w przypadku konkurencyjnych rozwiązań. W tej kwestii ważna jest również łatwa praca z czynnikiem. Dzięki jednorodności umożliwia szybkie wykrycie wycieku, a także poważne ograniczenie kosztów naprawy. Jak widać, czynnik R32 w różny sposób wpływa na ogólną wydajność urządzeń.
Korzyści z zastosowania R32 w systemie klimatyzacji
Zalety R32 dotyczą zarówno jego wydajności, jak i minimalnego wpływu na środowisko. Należy jednak wspomnieć także o atrakcyjnej cenie, zmniejszeniu ryzyka awarii, ale też minimalizacji wynikających z niej strat. Czynnik chłodniczy R32 w klimatyzatorach jest obecnie standardem, który pozwala cieszyć się bezproblemowym komfortem cieplnym w domu. Systemy klimatyzacji wypełnione R32 działają znacznie lepiej zwłaszcza w porównaniu do niedawno będącego standardem R410A.
Najlepsze dostępne rozwiązanie
Obecnie czynnik chłodniczy R32 jest właściwie bezkonkurencyjny. Rozsądna cena, maksymalna wydajność, ekologiczność i całkowite bezpieczeństwo użytkowania sprawiają, że szybko zyskał na popularności. Z tego względu klientom polecamy zakup urządzeń, które są w stanie obsługiwać czynnik R32. W praktyce dotyczy to niemal wszystkich markowych klimatyzatorów produkowanych po 2015 roku.
Najnowsze komentarze