Ikonka klimatyzacji

Dlaczego klimatyzacja nie chłodzi?

System klimatyzacji nie jest już taką rzadkością w polskich domach, jak jeszcze kilkanaście lat temu. Dzięki coraz większej skuteczności urządzeń, wielofunkcyjności oraz akceptowalnym cenom, znalazły się one w wielu mieszkaniach. Niestety nawet najbardziej zaawansowana technologia nie gwarantuje bezawaryjności.
Kłopoty związane z działaniem klimatyzacji zdarzają się raz na jakiś czas. Niektóre z nich da się rozwiązać samemu, ale pozostałe wymagają fachowej pomocy. Dlaczego klimatyzacja nie chłodzi i kiedy wezwać serwisantów? Odpowiemy na te pytania w naszym poradniku.

Samodzielne sprawdzenie funkcjonowania klimatyzacji – pierwsza i najtańsza metoda

Zanim skorzysta się z usług profesjonalistów, warto przyjrzeć się konstrukcji klimatyzacji. Zdarza się, że problemy wynikają z naprawdę błahych przyczyn. Samodzielna naprawa jest bardzo prosta i – co najważniejsze – zupełnie darmowa. A przyjazd serwisanta zawsze wiąże się z jakąś opłatą, nawet jeśli eliminacja przyczyny złego funkcjonowania klimatyzacji zajmie mu zaledwie kilka minut (albo nawet sekund).
Jedną z dość częstych przyczyn wyłączenia się trybu chłodzenia w klimatyzacji jest… wysunięcie się wtyczki z gniazdka lub rozładowanie baterii w pilocie. Trzeba więc na samym początku sprawdzić, czy wszystko jest poprawnie podłączone. Dopiero po weryfikacji stanu gniazdka i baterii należy przypatrzyć się pozostałym elementom konstrukcji, a więc:
1. Filtrom. Jeśli są mocno zanieczyszczone, mogą spowodować problemy z funkcjonalnością całego systemu klimatyzacji. Chłodzenie powinno się załączyć automatycznie po wyczyszczeniu filtrów.
2. Wlotowi oraz wylotowi powietrza. Zablokowanie jednostki z którejkolwiek strony jest niewskazane. Zdarza się, że jakieś większe zanieczyszczenie zatamuje drogę powietrza, a to ograniczy wydajność klimatyzacji lub nawet całkowicie ją zatrzyma.
3. Zewnętrznemu agregatowi. Jeśli nie słychać pracy sprężarki oraz wentylatora, problem może być poważniejszy. Zazwyczaj jednak jego pracę blokuje coś, czego łatwo się pozbyć (np. przyczepiona siatka reklamowa).

dlaczego klimatyzacja nie chłodzi

Powyższe przykłady stanowią najłatwiejszy sposób na upewnienie się co do tego, dlaczego klimatyzacja nie chłodzi. Nie wymaga to doświadczenia, specjalistycznej wiedzy, ani profesjonalnych narzędzi. Dopiero gdy okaże się, że filtry, wloty i agregaty nie są w żaden sposób zablokowane, należy zadzwonić do serwisu. Pracownicy firm serwisowych poradzą sobie z każdą usterką klimatyzacji.

Najczęstsze przyczyny poważnych awarii klimatyzacji

Co w takim razie może się popsuć i dlaczego? Klimatyzacja posiada kilka szczególnie narażonych komponentów, które w wyniku nieprawidłowej eksploatacji lub naturalnego zużywania się materiałów przysparzają z biegiem czasu trochę kłopotów. Zbagatelizowanie sygnałów o niesprawności urządzenia może przyczynić się do pogorszenia stanu systemu. Lepiej więc mieć na uwadze wszelkie zachowania odbiegające od normy. W przeciwnym wypadku cena naprawy może okazać się dość wysoka.

Oto najczęstsze przyczyny niesprawnej klimatyzacji:

1. Zbyt niska zawartość czynnika chłodzącego. Jest to związane z nieszczelnością układu i idącymi w parze wyciekami. W efekcie klimatyzacja przestaje chłodzić. Należy więc uszczelnić system oraz uzupełnić brakujący czynnik.
2. Awaria sprężarki. Powodem również może być niski poziom czynnika chłodzącego, ale też zbyt intensywna eksploatacja tego elementu (częste włączanie oraz wyłączanie) lub słaba praca wentylatora. Przegrzanie się sprężarki spala zwoje w jej silniku. To w łatwy sposób doprowadza do jej zepsucia się i zakończenia chłodzenia przez klimatyzację.
3. Uszkodzona jednostka zewnętrzna. Jeśli nic jej nie blokuje, to problem może leżeć w środku. Niektóre usterki można zlokalizować samemu. Dla przykładu zastopowane śmigło sugeruje zepsuty wentylator, a nietypowe odgłosy wydawane przez jednostkę wskazują na zaburzoną pracę silnika.
4. Niesprawna elektronika. W tej sytuacji trzeba zdać się na pomoc elektryków. Nie poleca się samodzielnego podejmowania napraw.
Wbrew pozorom do awarii systemu chłodzenia nie dochodzi tak często. Wystarczy odpowiednio dbać o urządzenie, co wiąże się z regularną konserwacją (przed oraz po sezonie) oraz czyszczeniem filtrów.

Masz problem ze swoją klimatyzacją, skontaktuj się z nami a pomożemy Ci z naprawą Twojego sprzętu – więcej na temat naszych usług przeczytasz klikając w ten link

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *