Otwory wentylacyjne

Dlaczego wentylacja dmucha do środka?

Przedostawanie się powietrza do wnętrza pomieszczenia jest szczególnie uciążliwe zimą, ponieważ potrafi skutecznie ochłodzić cały pokój. Dlatego część osób decyduje się zakleić lub przysłonić czymś otwór wentylacyjny, aby nie tracić całego ciepła. To jednak najgorsze z możliwych rozwiązań. Brak dostępu do świeżego powietrza doprowadza do gromadzenia się dwutlenku węgla, a to staje się niebezpieczne dla zdrowia. Na dodatek stwarza świetne warunki dla rozwoju grzybów, pleśni i innych organizmów żywych.
Zdecydowanie lepiej sprawdzić, dlaczego wentylacja dmucha do środka i spróbować temu zaradzić. W każdym innym przypadku narażamy własne zdrowie. Zachęcamy więc do przeczytania o możliwych skutkach tej sytuacji oraz proponowanych sposobach na wyeliminowanie usterki.

Najczęstsze przyczyny nawiewania zimnego powietrza do środka

Zimne powietrze wydobywające się z kratki to wynik inwersji, a więc odwrócenia ciągu wentylacyjnego. Nazywa się je również ciągiem wstecznym. Zjawisko spowodowane jest najczęściej słabym nawiewem powietrza. To z kolei wiąże się zazwyczaj z nieszczelnościami w budynku, a więc wadami konstrukcyjnymi bądź złym stanem konstrukcji. Do drugiej powszechnej przyczyny ciągu wstecznego zalicza się problemy z kominami oraz kształtem dachu. Zazwyczaj są projektowane w taki sposób, aby wyeliminować zagrożenie inwersji. Niestety zmieniający się klimat (a wraz z nim pojawiające się anomalie pogodowe) sprawia, że część aktualnie stosowanych systemów nie jest już tak efektywna, jak kiedyś.
Zły nawiew powietrza dotyka szczególnie domy z dwoma kanałami kominowymi: wentylacyjnym oraz dymnym. Po uruchomieniu ogrzewania kanał dymny powoduje spadek ciśnienia w pomieszczeniu. Przekłada się to na wykorzystanie drugiego kanału w celu uzupełnienia powietrza niezbędnego do procesu spalania. Właśnie dlatego tak często czuć nieprzyjemny chłód wydobywający się z kratki wentylacyjnej.

Jak zapobiegać dmuchaniu do środka wentylacji?

Osoby zmagające się z problemem ciągu wstecznego dość często posiłkują się rozszczelnieniem okien. Kolejnym popularnym rozwiązaniem będzie zwyczajne otwieranie okien na czas ogrzewania pomieszczenia. W ten sposób kratka wentylacyjna zaczyna lepiej działać. Jedyną zaletą tych metod jest brak konieczności wydania pieniędzy na modernizację. Tym samym mogą posłużyć jako rozwiązanie tymczasowe, ale na dłuższą metę nie sprawdzają się tak dobrze, jak powinny. Najpoważniejszą wadą jest spadek wydajności energetycznej ogrzewania. Otwieranie okien i tak doprowadza do ochładzania się pomieszczenia.

Istnieją za to dwa sprawdzone sposoby, dzięki którym uniknie się nieprzyjemności związanych z inwersją ciągu wentylacyjnego. Wiąże się to jednak z małą inwestycją w potrzeby system lub elementy.

dlaczego wentylacja dmucha do środka

Nawiewniki okienne są w stanie doprowadzić odpowiednią ilość świeżego powietrza z zewnątrz bez obniżania efektywności ogrzewania. Nawiewniki działają w przemyślany sposób: wymuszają cyrkulację powietrza wtedy, gdy jest go zbyt mało. W efekcie nie trzeba obawiać się gromadzenia dwutlenku węgla ani ochładzania się pomieszczenia.
Dobrym pomysłem będzie również wyposażenie komina wentylacyjnego w nasadę. Może być ona np. stała, samonastawna oraz obrotowa. Jej podstawowym zadaniem jest ochrona komina przed wlatywaniem zimnego wiatru do środka. Na dodatek zapobiega przedostawaniu się wody deszczowej czy śniegu.

Jaka nasada kominowa sprawdzi się najlepiej?

Na rynku można kupić kilka rodzajów nasad kominowych. Ich działanie różni się w zależności od modelu. Wybór powinien być podyktowany potrzebami projektowymi. W wielu przypadkach jest to kwestia indywidualna. Warto wybrać pomiędzy:
– nasadami stałymi, które wspomagają ciąg kominowy poprzez energię kinetyczną wiatru,
– nasadami obrotowymi o ruchu wirowym,
– nasadami samonastawnymi, które potrafią dostosować się do kierunku wiatru,
– nasadami mechanicznymi z możliwością działania nawet przy całkowitym braku wiatru.
Zdarza się, że nasady nie pasują do posiadanego komina. To nie musi być problemem – wystarczy zastosować podstawkę kominową. Dzięki temu każdy wybrany model będzie dobrze funkcjonować w każdych warunkach.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *