Rekuperacja jest rodzajem wentylacji pomieszczeń. Polega na wyciąganiu zanieczyszczonego i „zużytego” powietrza ze środka budynku oraz dostarczaniu świeżego powietrza z zewnątrz. System ten wiąże się ze znacznymi oszczędnościami na ogrzewaniu. Dlaczego jeszcze warto zainwestować w rekuperator w domu? Jakie są wynikające z urządzenia korzyści? Informujemy w poniższym artykule.
Działanie systemu rekuperacji
Właściwości w zakresie energooszczędności systemu wynikają przede wszystkim z jego konstrukcji i sposobu działania. Na czym on polega? W danym budynku instalowany jest rekuperator oraz rozprowadzane są kanały wentylacyjne. Dzięki tym elementom następuje wymiana powietrza w obiekcie. Nawiewane powietrze jest filtrowane – pozbawiane kurzu, insektów czy większych zanieczyszczeń. W okresie niższych temperatur, gdy w domu załącza się system grzewczy, chłodne powietrze zaciągane z zewnątrz ogrzewa się cieplejszym powietrzem w pomieszczeniach. To pozwala na odzysk ciepła z wentylacji i tym samym na długofalowe oszczędności na ogrzewaniu.
Najlepiej, aby decyzja dotycząca montażu i stosowania systemu rekuperacji, została podjęta już na etapie projektowania lub budowy nieruchomości. To pozwoli na właściwe rozmieszczenie wszystkich elementów. Możliwy jest jednak montaż rekuperatora w już istniejącym domu. Zadanie to warto powierzyć doświadczonemu specjaliście, który dobierze optymalną moc urządzenia, dokona niezbędnych wyliczeń, po czym odpowiednio rozplanuje punkty nawiewu, wywiewu oraz trasę montażu kanałów wentylacyjnych. Należy mieć na uwadze, że od odpowiedniego dopasowania mocy sprzętu, zależy skuteczność, ale też funkcjonalność całego systemu. Jeśli rekuperator będzie zbyt słaby, aby wymieniać ilość powietrza zapewniającą najlepszy komfort mieszkańcom, wówczas pomieszczenia nie będą dostatecznie wentylowane, czego skutkiem będą nieodpowiednie temperatury i zaduch w środku.
Oszczędność pieniędzy oraz ochrona środowiska
Jak już wspomniano wyżej, prawidłowo zaprojektowany i zainstalowany system rekuperacji pozwala na znaczne oszczędności w zakresie wydatków na ogrzewanie. Według statystyk, ogrzanie domu jednorodzinnego oraz przygotowanie ciepłej wody użytkowej stanowi aż kilkadziesiąt procent rocznych wydatków na utrzymanie nieruchomości.
Ponadto stosowanie rekuperacji w domu wiąże się nie tylko z oszczędnościami finansowymi, ale wywiera pozytywny wpływ na ochronę środowiska. W dobie rosnącego zagrożenia ekologicznego, związanego z emisją dwutlenku węgla i zanieczyszczaniem powietrza jest to szczególnie ważne.
Warto również podkreślić, że zasysane do domu powietrze z zewnątrz jest odpowiednio oczyszczone z zanieczyszczeń i pyłów, a przez to również często z alergenów. To szczególnie polecane rozwiązanie dla osób zmagających się z alergiami, chorujących na astmę lub też mających różnego rodzaju dolegliwości układu oddechowego. Czyste, świeże powietrze wpływa pozytywnie na komfort mieszkańców – umożliwia lepszy sen oraz codzienne funkcjonowanie.
Rekuperacja a klimatyzacja
Należy zaznaczyć, że wentylacja mechaniczna z rekuperacją nie zastąpi klimatyzacji. Nie można więc oczekiwać od rekuperatora, że schłodzi powietrze tak skutecznie, jak robi to klimatyzator. Decydując się jednak dodatkowo na instalację gruntowego wymiennika ciepła, można uzyskać podobny efekt. GWC ma za zadanie wstępnie ogrzać powietrze zimą, a latem ochłodzić, zanim trafi ono do rekuperatora. W ten sposób można uzyskać efekt nawiewania do wnętrza powietrza o niższej temperaturze w okresie letnim. Z kolei w zimie możliwe jest użycie energii, która została zmagazynowana w gruncie. Dzięki czemu w przypadku odpowiednio zaizolowanego budynku, system pozwoli utrzymać optymalną temperaturę w dzień.
System rekuperacji jest korzystnym oraz polecanym rozwiązaniem do każdego domu jednorodzinnego, szeregowego lub tzw. bliźniaka. Warto zainwestować w odpowiednie urządzenie, aby móc cieszyć się optymalną temperaturą i świeżym powietrzem w domu, a także oszczędnościami na koncie.
Najnowsze komentarze