Dom to miejsce, w którym każdy z nas chce czuć się komfortowo oraz bezpiecznie. Całkowita harmonia zależy nie tylko od uporządkowanego wnętrza, odpowiedniej temperatury czy wyszukanego wystroju. Niezwykle ważną kwestię stanowi również wilgotność powietrza w domu – to właśnie ona w znacznym stopniu ma wpływ na nasze samopoczucie i zdrowie. O idealną wilgotność dobrze zadbać szczególnie wtedy, jeśli wśród domowników znajdują się małe dzieci, ludzie starsi czy alergicy – czyli osoby szczególnie narażone na jakiekolwiek wahania poziomu nawilgocenia pomieszczeń. Jak się okazuje, dbanie o zachowanie optymalnej wilgotności w domu wcale nie jest takie trudne – wystarczy przestrzeganie kilku podstawowych zasad. Zapraszamy do naszego poradnika, w którym chętnie podzielimy się naszą wiedzą oraz poradzimy, jak mieszkać lepiej i przede wszystkim – zdrowiej.
Ile powinna wynosić wilgotność powietrza w domu?
Optymalna wilgotność powietrza w domu waha się w granicach 40-60%. Urządzeniem, które określa aktualny stan wilgotności jest higrometr. Mierniki powinny być ustawione w kilku pomieszczeniach, aby prezentowały całościowy obraz sytuacji. Warto dodać, że każde odstępstwo od tej normy ma niekorzystny wpływ na mieszkańców danej nieruchomości. Zbyt duża wilgotność sprawia, że na ścianach może skraplać się woda, co z kolei zazwyczaj powoduje szybki rozwój pleśni czy grzybów (szpecące plamy oraz wykwity, których usunięcie należy pozostawić specjalistom). Co więcej, wysoka wilgotność przekłada się również na gorszą jakość snu i poczucie duszności. Natomiast zbyt niska wilgotność może być powodem wysuszonej skóry, podrażnionych śluzówek oraz kłopotów z oddychaniem. Małą wilgotność odczuwają szczególnie alergicy i osoby starsze.
Jak zadbać o wilgotność powietrza w domu?
W pierwszej kolejności należy ustalić, czy wilgotność jest zbyt wysoka lub zbyt niska. W pierwszym przypadku dobrym rozwiązaniem będzie sięgnięcie po domowe sposoby, można też wspomóc się elektroniką. Najprościej będzie brać krótsze kąpiele, gotować potrawy używając pokrywek do garnków, czy też korzystać z okapu pochłaniającego parę wodną. Na pewno pomocne okaże się również częste wietrzenie pomieszczeń oraz zainwestowanie w dobrej jakości wentylator lub klimatyzator. Innowacyjne urządzenia zadbają o wymianę lub osuszenie powietrza (trzeba ustawić odpowiednią regulację prędkości przepływu powietrza), co zdecydowanie przełoży się na komfort życia domowników.
W naszym kraju zdecydowanie częstszy problem stanowi zbyt niska wilgotność. W takim przypadku do domowych sposób radzenia sobie ze zbyt suchym powietrzem należą: dłuższe kąpiele, wieszanie mokrego prania na odsłoniętych grzejnikach (wilgoć z materiałów przenika do powietrza), gotowanie potraw z dużą ilością wody bez przykrywania, stawianie pojemników z wodą w okolicach kaloryferów, umieszczenie w pokojach specjalnych roślin doniczkowych. W sytuacji, kiedy wilgotność jest zbyt niska z pomocą przychodzi nam również technologia – warto zakupić dobry nawilżacz powietrza.
Takie urządzenie powinno być dopasowane przede wszystkim do wielkości pomieszczeń. Ważną kwestią podczas zakupu jest również intensywność eksploatacji nawilżacza, a także posiadanie dodatkowych funkcji automatycznego uruchamiania. W przypadku, kiedy w domu działają klimatyzatory lub wentylatory, należy ograniczyć ich pracę do odpowiedniego poziomu.
Regularny serwis i czyszczenie klimatyzacji lub wentylacji to elementy, o których nie można zapomnieć
Warto pamiętać, że nawet najlepsze nawilżacze, klimatyzatory czy wentylatory nie będą działały poprawnie, jeśli nie będą cyklicznie oczyszczane i serwisowane. Regularne odświeżenie urządzeń pozwala nie tylko na usunięcie kurzu, bakterii, pyłów, czy innych zanieczyszczeń, ale również umożliwia stwierdzenie ewentualnych uszkodzeń systemów oraz ich naprawę. Tak jak w każdym przypadku, tak również i tutaj – „lepiej zapobiegać niż leczyć”, dlatego wcześniejsze wykrycie usterek na pewno przełoży się na szybszą oraz mniej kosztowną naprawę urządzeń.
Najnowsze komentarze