Klimatyzatory na zewnątrz budynku

Ile prądu zużywa klimatyzacja?

Klimatyzacja jest coraz powszechniej montowana już nie tylko w biurach i obiektach usługowo-handlowych, ale również w lokalach prywatnych. Wiele osób wstrzymuje się jednak z zakupem i montażem urządzenia, obawiając się znacznego wzrostu rachunków za energię. Czy te obawy są słuszne? Ile prądu zużywa klimatyzacja? Dowiedz się z poniższego artykułu.

Nowoczesne klimatyzatory z niskim poborem prądu

Decydując się na zakup i regularne korzystanie z klimatyzatora, należy liczyć się z pewnym wzrostem rachunków za prąd tak, jak w przypadku użytkowania każdego nowego sprzętu podłączanego do sieci energetycznej. Na szczęście nowoczesne urządzenia tego rodzaju cechują się relatywnie niewysokim zużyciem prądu. Aby korzystanie z klimatyzatora było ekonomiczne, istotne jest jego odpowiednie dopasowanie do konkretnych warunków mieszkaniowych. Na pracę urządzenia, a tym samym ponoszone koszty, wpływa również jego prawidłowy montaż oraz właściwe użytkowanie.
Producenci klimatyzatorów podają na opakowaniach lub dołączonej do urządzeń specyfikacji dokładny pobór mocy. Rynek oferuje szeroki wybór sprzętów o zróżnicowanej mocy, dzięki czemu możliwy jest właściwy dobór modelu do danego pomieszczenia, mieszkania czy domu.

Moc klimatyzatora a wielkość pomieszczenia

Wybierając model klimatyzacji typu split (czyli montowanej na stałe), najważniejszym parametrem, który należy wziąć pod uwagę, jest jego wydajność chłodnicza. Określa ona zdolność chłodzenia mas powietrza, które przepływają przez parownik (wewnętrzną jednostkę sprzętu). Odpowiednie dobranie mocy do powierzchni pomieszczenia powinno być najistotniejszym elementem warunkującym wybór konkretnego modelu sprzętu. Uznaje się, że na każde 10 metrów kwadratowych metrażu przypada ok. 1 kW mocy chłodniczej klimatyzatora. Przykładowo, w pokoju o powierzchni ok. 30 metrów kwadratowych, należy zainstalować sprzęt o wydajności ok. 3 kW.

Jak już wspomniano, pobór prądu jest podawany w dokumentacji dołączonej do danego urządzenia. Zazwyczaj dla modelu o mocy 3 kW średni pobór wynosi ok. 0,9-1 kWh (w przypadku klasy energetycznej A). Ponadto najnowsze modele urządzeń posiadają zamontowane sprężarki inwerterowe, dzięki czemu nie działają z pełną mocą, w przeciwieństwie do starych modeli typu on-off. To sprawia, że pobór energii jest zwykle jeszcze niższy i wynosi średnio 0,3-0,7 kWh, co przekłada się na oszczędności w zużywaniu prądu na poziomie nawet 50%.

Koszt używania klimatyzacji stałej

Mając wiedzę na temat średniego zużycia energii przez klimatyzator w ciągu godziny, można obliczyć szacunkowy koszt dzienny oraz miesięczny stosowania urządzenia. Przyjmując pobór energii na poziomie ok. 0,6 kWh oraz średnie miesięczne wykorzystywanie sprzętu przez 50 godzin, otrzymujemy 30 kWh w ciągu miesiąca. Następnie należy pomnożyć otrzymaną wartość przez koszt 1 kWh w posiadanej taryfie. Załóżmy, że jest to ok. 60 groszy.

Obliczenia przedstawiają się następująco:

0,6 kWh x 50 h miesięcznie = 30 kWh/miesiąc
30 kWh/miesiąc x 0,60 zł/1 kWh = 18 zł

Z powyższych wyliczeń wynika, że szacunkowa miesięczna cena korzystania z klimatyzacji w pomieszczeniu o powierzchni 30 metrów kwadratowych wynosi ok. 18 zł.

Koszt stosowania klimatyzatora przenośnego

Przedstawione informacje i obliczenia dotyczyły klimatyzacji montowanej na stałe do ściany. Co ważne, urządzenia typu split różnią się zużyciem energii od sprzętu przenośnego. W przypadku modeli przenośnych wydajność chłodnicza prezentowana w specyfikacji przez producenta jest zazwyczaj 3 razy wyższa niż maksymalny pobór energii. Modele tego rodzaju cechują się też mniejszą skutecznością. Dlatego też, aby uzyskać zadowalające rezultaty, muszą pracować z wyższą mocą, co z kolei skutkuje zwiększonymi wydatkami na prąd w miesiącu.

Jak ograniczyć zużycie prądu przez klimatyzację?

Bez względu na rodzaj czy model posiadanego urządzenia, warto stosować się do kilku podstawowych zasad, które pozwolą obniżyć wydatki na eksploatację klimatyzacji. Należy więc zawsze zamykać okna podczas działania sprzętu, a także wyłączać go podczas nieobecności domowników. Na zmniejszenie zużycia prądu wpływ ma również stosowanie dobrej klasy osłon okiennych. Dobrze jest także zachować stałą temperaturę w pomieszczeniu. Zaleca się optymalny poziom 22-25 stopni Celsjusza. Warto mieć na uwadze, że ustawianie niższych temperatur może być niekorzystne dla zdrowia i samopoczucia.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *