Jest rzeczą zrozumiałą, że większość osób pragnących zamontować w swoich domach systemy rekuperacji, zastanawia się, ile tak naprawdę prądu zużywa rekuperator. Do tego dochodzą niekończące dyskusje i dywagacje na temat porównywania efektywności wentylacji grawitacyjnej z mechaniczną. Warto więc rozjaśnić kilka spraw.
W dużym skrócie rekuperator to urządzenie, dzięki któremu można odzyskać ciepło z powietrza, które jest wyrzucane na zewnątrz budynku. Ten rodzaj wentylacji coraz chętniej stosują właściciele domów ze względu na korzyści, które ze sobą niesie. Dzięki rekuperacji powietrze wewnątrz pomieszczeń zyskuje na jakości i staje się wolne od wielu szkodliwych związków oraz mikroorganizmów. Warto dodać do tego fakt, że dzięki odzyskiwaniu ciepła można uzyskać wymierne oszczędności na ogrzewaniu domu.
Rekuperacja a zużycie energii elektrycznej
Praktycznie każde urządzenie mechaniczne, aby działało, potrzebuje stałego dopływu prądu, rekuperator nie jest w tym przypadku wyjątkiem. Należy więc podejść do tego tematu rozsądnie i wybrać taką wentylację, która będzie optymalnie wykorzystywała dostarczaną energię elektryczną, a tym samym nie generowała dużych kosztów.
Wymiennik ciepła znajdujący się w rekuperatorze w dużym stopniu odpowiada za jego skuteczne działanie. Ważna jest przede wszystkim jego budowa, czyli materiał, z którego został wyprodukowany, a także kształt oraz rodzaj urządzenia. Dobrze dobrany rekuperator gwarantuje ponad 95% odzysku ciepła z powietrza.
Realne zużycie prądu przez rekuperator zależy od tego, z jaką szybkością pracują zamontowane wentylatory. Należy dodać, że wentylacje mechaniczne umożliwiają ustawienie kilku prędkości w zależności od preferencji domowników. Inaczej ustawimy wentylatory, kiedy wszyscy są w budynku, a inaczej, kiedy dom stoi pusty np. w ciągu dnia pracy.
Szacunkowe wyliczenia pokazują, że rok pracy rekuperatora to jakieś 100-200 złotych w zależności od trybu pracy, powierzchni domu oraz częstotliwości korzystania z wentylacji. Jak widać jest to kwota naprawdę niewielka, jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że zyskujemy świeże powietrze przez cały rok, a do tego dołożymy odzyskiwanie ciepła w trakcie zimy.
Rekuperator – powiew przyszłości
Przy obliczaniu całościowych kosztów pracy rekuperacji, warto jeszcze wspomnieć, że większość właścicieli domów płaci mniej za prąd w ciągu nocy. Instalacja nie musi oczywiście pracować cały czas. W zależności od indywidualnych preferencji i wielkości domu można wietrzyć częściej lub rzadziej.
Zyski z rekuperacji przekraczają suche kalkulacje – czyste powietrze to lepsze samopoczucie, brak uciążliwych owadów w lecie oraz zmniejszone ryzyko zapadnięcia na różnego rodzaju schorzenia dróg oddechowych.
Przez rok za rekuperator zapłacimy mniej niż za pracę innych domowych urządzeń, takich jak np. lodówka. Naturalnie dochodzą jeszcze koszty związane z wymianą filtrów i serwisowaniem urządzeń co kilka lat. Jednak w dalszym ciągu są one relatywnie niskie, jeśli zestawimy je z kosztami ponoszonymi w przypadku posiadania wyłącznie zwykłej instalacji grawitacyjnej.
Wybierz odpowiednie urządzenie
Aby rekuperator działał optymalnie i przynosił korzyści, należy kierować się kryterium wydajności. Przy tworzeniu projektu wentylacji mechanicznej warto odpowiedzieć sobie na pytanie, ile powietrza ma być nawiewane do budynku, a ile z niego usuwane. Po dokonaniu precyzyjnych wyliczeń należy dobrać urządzenie, które spełni co najmniej minimalne założenia wydajnościowe.
Zużycie prądu w rekuperatorze może też zależeć od rodzaju zastosowanych wentylatorów. Niestety na rynku działa wiele firm, które, aby pozornie skusić klienta niską ceną, stosują tanie wentylatory, które w trakcie działania zużywają więcej prądu. Dlatego należy zawsze korzystać z rozwiązań sprawdzonych marek, wspierających klienta na każdym kroku – od projektu aż po opiekę serwisową.
Warto zauważyć, że prawidłowa eksploatacja rekuperatora wpływa na jego optymalne działanie. Dzięki temu zużycie prądu pozostanie na przewidywalnym poziomie, co z kolei umożliwi łatwiejsze prognozowanie wydatków.
Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą dotyczącą Rekuperacji pod tym linkiem
Najnowsze komentarze