Sypialnia

Jak dobrać rekuperator? Efektywna klimatyzacja i wentylacja

Na polskim rynku znajduje się szeroki wybór profesjonalnego sprzętu zapewniającego odpowiednią wentylację i wymianę powietrza oraz poprawiającego komfort przebywania w danym pomieszczeniu. Warto wspomnieć tu o rekuperatorze – urządzeniu elektrycznym najnowszej generacji, które oferuje możliwość dostosowania parametrów do indywidualnych potrzeb. Jak dobrać rekuperator, tak by jego wydajność sprostała naszym oczekiwaniom przy zachowaniu niskich kosztów eksploatacji? Przedstawiamy kilka kluczowych informacji.

Co to jest rekuperator?

Urządzenie służy ograniczeniu straty ciepła z wentylacji i ogrzewaniu świeżego powietrza, które napływa do domu. Rekuperator jest wyposażony w dwa wentylatory oraz filtry zatrzymujące zanieczyszczenia. System działania opiera się na wywiewaniu powietrza zużytego na przefiltrowane. Wentylacja może odbywać się we wnętrzu pomieszczenia, niezależnie od panujących warunków atmosferycznych. Skuteczna filtracja zapewnia wiele korzyści, a instalacja wpływa korzystnie na zdrowie użytkowników. Montaż tego typu rozwiązania sprawdzi się szczególnie w domu energooszczędnym, gdzie priorytet stanowi odzyskiwanie ciepła w procesie rekuperacji. W ofercie rynkowej znajdują się modele obrotowe oraz płytowe – przeciwprądowy i krzyżowy.

Jak działa urządzenie z wymiennikiem ciepła?

Działanie rekuperatora wpływa na obniżenie kosztów ogrzewania budynku nawet o 30%. Zasada działania takiego urządzenia jest dość prosta. Świeże powietrze dociera do wnętrza domu za pomocą nawiewników i ogrzewa się od tego wywiewanego. Latem proces przebiega odwrotnie. Dzięki temu możemy zaoszczędzić zarówno na energii elektrycznej, jak i cieplnej. W sezonie letnim urządzenie z powodzeniem zastąpi klimatyzator. Wymienniki krzyżowe to obecnie modele najczęściej stosowane przez właścicieli nieruchomości. Wersje płytowe z łatwością rozdzielają strumienie powietrza nawiewanego oraz usuwanego. Ich jedyną wadę stanowi możliwość szronienia przy temperaturze -5 stopni Celsjusza. Wymienniki przeciwprądowe wysyłają strumienie, które płyną równolegle w przeciwnych kierunkach. Natomiast rekuperatory obrotowe, choć nieco droższe, posiadają wirnik akumulujący ciepło.

Podstawowe kryteria doboru rekuperatora

Na co zwrócić szczególną uwagę podczas wyboru odpowiedniego urządzenia? Jak dobrać rekuperator? Podstawowe kryterium dotyczy wielkości i wydajności sprzętu. Istotnym parametrem jest również tzw. sprawność odzysku ciepła. Pod tym względem najwyższy wskaźnik wykazuje wymiennik przeciwprądowy, nieco mniejszy rekuperator krzyżowy. Na efektywność urządzeń wpływa także energochłonność wentylatorów, właściwości filtrów powietrza czy rodzaj układu automatycznego sterowania. Odczytywanie parametrów wszystkich modeli ułatwia etykieta energetyczna informująca o stopniu oszczędności energii, która znajduje się na każdym wymienniku. Ostatecznie dobór odpowiedniego rekuperatora powinien należeć do fachowca.

Prawidłowy montaż i eksploatacja urządzenia

Podczas użytkowania wymiennika ciepła należy bezwzględnie przestrzegać zasad bezpieczeństwa. Oto kilka najważniejszych punktów, które dotyczą montażu i eksploatacji rekuperatora.
1. Wybór odpowiedniego pomieszczenia, w którym panują odpowiednie warunki – na przykład dodatnia temperatura.
2. Profesjonalny montaż powinien przeprowadzić specjalista. Warto pamiętać o zapewnieniu odpływu skroplin z urządzenia, podłączeniu go do kanałów wentylacyjnych oraz podłączeniu do sieci.
3. Niezwykle istotna jest wymiana filtrów co około 3 miesiące, a nawet znacznie częściej. W okresie grzewczym należy ograniczyć wydajność wentylacji, a latem ustawić pracę w tryb automatyczny według temperatury.
4. Optymalizacja działania rekuperatora staje się możliwa dzięki zastosowaniu gruntownego wymiennika ciepła, który umożliwia działanie urządzenia przy ekstremalnych temperaturach panujących na zewnątrz.

Więcej informacji na temat działania urządzeń wentylacyjnych znajduje się na stronie internetowej www.nutrex.pl. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *