Nieustannie rosnące koszty mediów i związane z tym zjawiskiem dążenia właścicieli nieruchomości do redukowania ponoszonych co miesiąc opłat powodują coraz większe zainteresowanie rekuperacją. Zanim przejdziemy jednak do wyjaśnienia, jak wspomniany system działa oraz jakie korzyści wiążą się z jego zastosowaniem, zacznijmy od wyjaśnienia, czym właściwie jest.
Rekuperacja w najprostszym tłumaczeniu to mechaniczna wentylacja z funkcją odzysku ciepła. Rozwiązanie to stanowi doskonałą alternatywę w stosunku do tradycyjnej grawitacyjnej wentylacji bazującej na kominach wytwarzających ciąg zasysający powietrze. W przeciwieństwie do niej rekuperacja usuwa z pomieszczeń nie tylko zużyte powietrze, ale również wilgoć, a ponadto nie powoduje przy tym wychładzania wnętrz budynku. Przeciwnie – ciepło nagromadzone w wydalanym na zewnątrz domu powietrzu jest odzyskiwane, co w sposób znaczący pozwala ograniczyć koszty ogrzewania nieruchomości.
Sposób działania rekuperacji
Podsumowując to, czego już dowiedzieliśmy się o rekuperacji, można napisać w skrócie, że jest ona systemem, który umożliwia wymianę wilgotnego, starego i nasyconego dwutlenkiem węgla powietrza na nowe – świeże i czyste – zapewniając przy tym odzysk części ciepła zgromadzonego w powietrzu starym. Jak jednak dochodzi do tego procesu?
Serce systemu rekuperacyjnego stanowi rekuperator, czyli maszyna wprawiająca w ruch obecne w danej przestrzeni powietrze. Urządzenie w swojej konstrukcji uwzględnia także specjalny wymiennik, którego zadaniem jest właśnie wspomniany wcześniej odzysk ciepła. Instalacja zasysa w tym samym czasie dwa niezależne względem siebie strumienie powietrza. Pierwszy z nich to strumień powietrza czystego i zimnego (przynajmniej teoretycznie) pochodzący z zewnątrz. Na drugi natomiast składa się powietrze wyciągane z wewnątrz budynku za pośrednictwem zamontowanych wcześniej kratek na ścianach lub suficie nazywanych anemostatami.
Oba strumienie wyciągane są w dwóch różnych kierunkach i płyną oddzielnymi kanalikami – dzięki czemu nie mieszają się ze sobą – jednak na pewnym etapie spotykają się w wymienniku ciepła. To właśnie w tym momencie dochodzi do odzysku energii cieplnej, którą stare powietrze pozostawiło w rekuperatorze, a nowe przejęło, przelatując przez urządzenie. Kanały wentylacyjne biegnące od rekuperatora znajdują się w różnych częściach budynku, dzięki czemu wymiana starego powietrza na nowe zachodzi w całym jego obrębie.
Wpływ rekuperacji na czystość powietrza
W poprzedniej części artykułu wspomnieliśmy o tym, że rekuperator zaciąga z zewnątrz budynku czyste powietrze. To jednak do końca prawda, ponieważ, jak doskonale wiadomo, z jakością powietrza w Polsce bywa bardzo różnie. Na szczęście dla rekuperacji wspomniany fakt nie stanowi żadnego problemu. System ten nie tylko dostarcza do pomieszczeń świeże i ogrzane powietrze, ale również filtruje je z alergenów oraz innych zanieczyszczeń. To ogromna przewaga zarówno względem standardowej grawitacji mechanicznej, jak i duży atut w porównaniu do zwykłego otwierania okien. Przy zastosowaniu rekuperatora nie trzeba martwić się smogiem czy sąsiadami palącymi w piecach odpadami – filtry zawarte w urządzeniu skutecznie hamują pyły zawieszone przed dostaniem się do wnętrza budynku.
Podsumowanie najważniejszych zalet rekuperacji
Do głównych powodów, dla których ludzie sięgają po systemy rekuperacji, zaliczyć należy opisany wcześniej pozytywny wpływ na czystość powietrza oraz – dla wielu czynnik najistotniejszy – możliwość zaoszczędzenia na rachunkach za ogrzewanie nawet 30% w skali roku. Te dwa aspekty stanowczo nie wyczerpują jednak długiej listy wszystkich zalet, którymi odznacza się rekuperacja. Wśród pozostałych korzyści należy wymienić m.in.:
• brak konieczności otwierania okien, a co za tym idzie brak insektów i hałasu z zewnątrz budynku,
• możliwość sprawowania kontroli nad ilością nawiewanego oraz wywiewanego powietrza, w tym także dostępne specjalne tryby, takie jak np. krótkie, ale intensywne przewietrzenie pomieszczeń,
• opcja szybkiego redukowania wilgoci (szczególnie przydatna w kuchniach i łazienkach),
• sprawne usuwanie nieprzyjemnych zapachów,
• zmniejszona ilość kurzu w domu,
• szybkie schnięcie prania czy podłóg po myciu,
• możliwość rozbudowania systemu o instalacje dodatkowo dogrzewające lub chłodzące powietrze,
• opcja pełnej automatyzacji, bazująca na czujnikach wilgoci oraz dwutlenku węgla.
Jeżeli potrzebujesz zainstalować rekuperację w domu zapoznaj się ze szczegółami oferty pod tym linkiem.
Najnowsze komentarze