Klimatyzator

Jak sprawdzić, czy klimatyzacja działa poprawnie?

Wątpliwości dotyczące funkcjonowania klimatyzacji dotykają chyba każdego. Pojawiają się one szczególnie, gdy nasz system użytkowany jest bardzo długo. Wraz z biegiem czasu można odczuć delikatne zmiany w działaniu klimatyzatora. Nie wszystkie jednak uchybienia są alarmujące. Część z nich nadaje się do samodzielnej naprawy. Pozostałe wymagają jednak interwencji specjalisty. Jak sprawdzić, czy klimatyzacja działa poprawnie, zanim zamówi się wizytę serwisanta? Podpowiadamy kilka działań, które można wykonać samodzielnie.

1. Sprawdzanie efektywności pracy klimatyzatora

Niepoprawnie funkcjonujący klimatyzator pobiera więcej mocy przy znacznie mniejszej wydajności. To przekłada się bezpośrednio na zwiększenie kosztów eksploatacyjnych. Aby kontrolować sytuację, należy od czasu do czasu przeprowadzić bardzo prosty test. Polega on na zmierzeniu temperatury u wylotu i we wlocie jednostki wewnętrznej. Można do tego użyć zwykłego termometru (wylot) oraz oczywiście termostatu (wlot), który znajduje się na klimatyzatorze. Po upływie 15 minut od włączenia klimatyzatora należy sprawdzić różnicę temperatury. Jeśli wynosi ona więcej, niż ok. 8ºC, to można być spokojnym. Efektywność pracy jest znakomita i nie wymaga żadnej interwencji.
Co robić w przypadku, gdy różnica nie wynosi 8ºC? Być może winę ponosi zbyt wysoka temperatura zewnętrzna, zwłaszcza jeśli jednostka umieszczona jest w pełnym słońcu. A jeśli wszystko wydaje się w porządku, ale nie czuć zmiany w mieszkaniu? W takim razie może chodzić o źle dopasowaną moc klimatyzatora do kubatury pomieszczenia. Powodów może być tak naprawdę wiele oraz tylko fachowiec dokona prawidłowej analizy.

2. Sprawdzenie wlotu i wylotu powietrza

Zdarza się, że klimatyzacja przestaje być wydajna z bardzo błahego powodu. Otóż nie każdy pamięta o tym, że wlot oraz wylot powietrza jednostek wewnętrznych i zewnętrznych nie powinien być blokowany. Jakikolwiek większy przedmiot negatywnie odbija się na działaniu systemu. Poleca się więc pozostawiać najbliższe otoczenie klimatyzatorów puste. Czasem jednak ktoś zapomni o tej zasadzie i zastawi wylot. Wystarczy przesunąć przedmiot, aby sprawność wróciła do normy.

3. Czyszczenie klimatyzacji

Nie wolno zapominać o regularnym oczyszczaniu klimatyzatorów. Dotyczy to również wymiany filtrów. Zbyt zabrudzone komponenty w prosty sposób prowadzą do obniżenia wydajności systemu, zwiększenia kosztów użytkowania (większy pobór mocy), a nawet groźnych dla urządzenia awarii. Wynika to z gromadzenia się materiału organicznego, który osadza się na komponentach, zakłócając poprawną pracę klimatyzacji. Wystarczy pamiętać o wymianie zużytych filtrów, aby zapobiec zmniejszonej efektywności.

4. Uzupełnianie czynnika chłodniczego

Podczas swojej pracy klimatyzator musi korzystać ze specjalnej substancji, zwanej czynnikiem chłodniczym. Czasami jest go po prostu zbyt mało. Ubywa przede wszystkim wskutek niewłaściwego wykonania połączeń kielichowych. Prawidłowe połączenia sprawiają, że czynnik chłodniczy powinien wystarczyć na ok. 20 lat. Jak sprawdzić czynnik chłodniczy samodzielnie? Można do tego wykorzystać sposób z różnicą temperatur z punktu 1. Nieefektywna praca urządzenia może być właśnie spowodowana ubytkami czynnika chłodniczego. Tego typu naprawa wymaga kontaktu ze specjalistami.

5. Odszukanie wycieków

Woda zbierająca się na zewnętrznej jednostce jest całkowicie naturalna. Pojawia się ze względu na różnicę temperatur wtedy, gdy klimatyzator pracuje. Efekt przypomina trochę rosę. Nie ma w związku z tym powodów do niepokoju. Inaczej to wygląda w przypadku jednostki wewnętrznej. Skraplająca się para wodna powinna trafiać do odpływu. Jeśli jest inaczej, świadczy to o niedrożności systemu. Poleca się wyczyścić dokładnie klimatyzację oraz powtarzać tę czynność nawet wtedy, gdy wyciek nie pojawia się ponownie. Te podstawowe zasady użytkowania klimatyzatora powinny zażegnać kryzys i unormować działanie urządzenia. Brak efektów po czyszczeniu wymaga jednak wezwania serwisu.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *