System wentylacji – zwłaszcza grawitacyjnej – musi być bardzo sprawny. W przeciwnym wypadku w mieszkaniu zbiera się zbyt wilgotne, ciepłe powietrze, a to powoduje kłopoty ze zdrowiem oraz uszkodzenia budynku. Wszyscy chcą uniknąć nieprzyjemności związanych z niewydolną wentylacją, dlatego warto dowiedzieć się, jak prawidłowo zamontować kratkę wentylacyjną. Wbrew pozorom nie jest to takie trudne. Wystarczy zastosować się do kilku uniwersalnych zasad i wykonać podstawowe pomiary. Zachęcamy więc do zapoznania się z naszym poradnikiem.
Rozmieszczenie kratek wentylacyjnych
Osiągnięcie właściwego przebiegu powietrza należy zacząć od rozmieszczenia kratek. W tej kwestii nie wolno zdawać się na przypadek albo np. względy estetyczne. Kratki wentylacyjne muszą znaleźć się w starannie zaplanowanych miejscach. Najlepiej kierować się zasadą, że powinny zostać zamontowane w punktach charakteryzujących się największymi stratami ciepła. Na przykład może to być sąsiedztwo okien, choć niekoniecznie na tej samej ścianie, zwłaszcza jeśli nie ma takiej możliwości.
Wiele osób zastanawia się również, na jakiej wysokości może zostać zamontowana kratka wentylacyjna. Tutaj nie ma zbyt dużo miejsca na swobodną interpretację, ponieważ ustalają to odgórne normy. A więc jak zamontować kratkę wentylacyjną w zgodzie z przepisami budowlanymi? Musi ona znaleźć się maksymalnie 15 cm od sufitu. Ma to pełne uzasadnienie, ponieważ na takiej wysokości w największym stopniu gromadzą się wszelkie zanieczyszczenia, które zabierze sprawnie funkcjonujący system wentylacji. Nabiera to szczególnego znaczenia także w przypadku nieszczelnej instalacji – ewentualne pojawienie się gazu nie będzie stanowiło tak dużego zagrożenia (co nie oznacza, że nie należy się tym szybko zająć). W związku z tym strefa wywiewu absolutnie nie może znaleźć się przy podłodze!
Zakładanie kratki wentylacyjnej
Jeśli otwór wentylacyjny jest już gotowy, to założenie kratki nie powinno sprawić problemów. Ważne jednak, aby była ona dopasowana do wymiarów przelotu. Nie zawsze jest to możliwe. Podobny kłopot pojawia się wtedy, gdy ma się zamiar wymienić starą kratkę na nową. W sklepach dostępne są naprawdę różne produkty – zarówno pod względem estetycznym jak i rozmiaru. Nic dziwnego – kratki są elementem tzw. galanterii wentylacyjnej. Mają więc za zadanie nie tylko usprawnić przepływ powietrza, ale również dobrze prezentować się na ścianie.

fot. Czy zastanawiałeś się kiedyś jak zamontować kratkę wentylacyjną w łazience ?
Jak założyć kratkę wentylacyjną o wymiarze innym niż otwór?
Warto na samym początku wspomnieć, że nie będzie potrzeba żadnych skomplikowanych prac remontowych. Wystarczy zaopatrzyć się w gips szpachlowy, przecinak, młotek i papier ścierny. Większość tych narzędzi jest na wyposażeniu każdego domu.
Jeśli w systemie wentylacyjnym znajduje się stara kratka, należy ją usunąć. Można to zrobić bezpiecznie za pomocą np. przecinaka. Trzeba ją podważyć i wyjąć gdy tylko pojawi się taka możliwość. Gdy otwór pozostanie pusty, należy do niego przyłożyć nową kratkę i zaznaczyć ołówkiem jej brzegi.
Zaznaczone brzegi trzeba następnie skuć przecinakiem. Tynk należy usuwać aż do momentu osiągnięcia zamierzonego celu – w tym przypadku wymiarów nowej kratki. To praca wymagająca delikatności, poleca się więc niezbyt mocne uderzanie młotkiem. W dalszej kolejności brzegi wyrównuje się gipsem szpachlowym. Póki masa jest świeża, wsadza się do niej ramkę kratki. Jeśli po tym widoczne są ubytki, wystarczy zapełnić je gipsem. Wyrównanie przeprowadza się po wyschnięciu masy gipsowej za pomocą papieru ściernego. Na samym końcu montuje się nową kratkę – usuwa się blaszki rozporowe i dociska boki. W ten sposób kratka stabilizuje się w miejscu.
Kilka uwag o tym, jak wykonać wentylację łazienki
W niewielkich łazienkach wentylacja grawitacyjna w zupełności spełni swoje zadanie. Jednak kratka wentylacyjna do łazienki musi zostać zamontowana w odpowiednim miejscu. Właściwa wymiana powietrza będzie zapewniona tylko wtedy, gdy kratka umieszczona zostanie jak najdalej od drzwi, a jej wymiary nie są mniejsze niż 14×14 cm. Trzeba też pamiętać o otworach zamontowanych w drzwiach. Mogą one znajdować się na samym dole, a w przypadku drzwi pełnych wystarczy podciąć je na wysokości ok. 3 cm.
Najnowsze komentarze