Każde pomieszczenie w budynku wymaga wentylacji. Dotyczy to zarówno pomieszczeń mieszkalnych, jak i piwnicy. W starym budownictwie albo budynkach wielorodzinnych tę funkcję często spełniały nieszczelności w obrębie drzwi, okien, a nawet w ścianach. Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami, musimy zapewnić takiemu pomieszczeniu dopływ świeżego powietrza i możliwość wydostania się zużytego. Jak w takim razie zrobić wentylację w piwnicy?
Jak wentylować piwnicę z oknami?
Często pomieszczenia piwniczne projektowane są w taki sposób, żeby w ścianach znajdował się chociaż jeden otwór okienny. W przypadku, kiedy pomieszczenie tylko częściowo znajduje się poniżej powierzchni gruntu, nie ma z tym problemu. Jeśli cała wysokość piwnicy będzie pod ziemią, na zewnątrz w obrębie okien wykonywane są specjalne wykopy. To przez nie do pomieszczenia dostają się promienie słoneczne i powietrze.
Jeśli w naszym budynku znajduje się piwnica wyposażona w otwór okienny, nie będziemy mieli większych problemów z dopasowaniem pomieszczenia do obowiązujących przepisów. Okno powinno mieć możliwość otwarcia, bądź mikro wentylacji. W ten sposób powietrze dostaje się do wewnątrz pomieszczenia. Jeśli na przeciwległej ścianie znajdują się drzwi, powietrze grawitacyjnie będzie kierowało się w ich stronę. Wykonanie pod nimi podcięcia będzie wystarczające do tego, żeby powietrze mogło się swobodnie wydostać.
Łazienka w piwnicy – jak dostosować ją do aktualnych przepisów?
Nie zawsze jednak piwnicę traktujemy jedynie jako pomieszczenie do magazynowania zbędnych przedmiotów. Często wykorzystywana jest także jako pomieszczenie mieszkalne. Jeśli decydujemy się na organizację łazienki wewnątrz piwnicy, musimy także pamiętać o zapewnieniu jej odprowadzenia wilgotnego powietrza i spalin. Podobnie jak w przypadku tradycyjnych łazienek w mieszkaniach, należy podłączyć ją do otworu kominowego, gdzie obowiązkowo musi mieć w nim swój oddzielny kanał. Jednocześnie trzeba ją wyposażyć także w drzwi łazienkowe z otworami wentylacyjnymi albo specjalnym podcięciem.
Jeżeli nie ma możliwości podłączenia się do komina ani wypuszczenia powietrza przez ścianę zewnętrzną, pozostaje nam wentylacja mechaniczna wywiewna. Do kratki wentylacyjnej w łazience należy zamontować elastyczny wąż odciągowy, który zapewni szczelność instalacji. Można poprowadzić go pod sufitem i skierować do otworu w ścianie. Na końcu warto zamontować wentylator osiowy, który zapewni ciąg powietrza w całej instalacji. W ten sposób zużyte powietrze wydostanie się na zewnątrz.
Wentylacja mechaniczna mieszkania w piwnicy
Budynki zajmujące sporą powierzchnię często mają kilka pomieszczeń podpiwniczonych. Z powodzeniem można zaadaptować je na mieszkanie albo siłownię, pralnię czy gabinet. W takim układzie okna uchylne mogą nie wystarczyć. Zwłaszcza w zimie wietrzenie nie będzie komfortowym rozwiązaniem. Ponadto wpłynie na pogorszenie bilansu energetycznego całego budynku, ponieważ wraz z powietrzem będzie uciekać także ciepło. W ten sposób nie odprowadzimy też wystarczającej ilości wilgoci.
W takich obiektach warto postawić na wentylację mechaniczną. Można spróbować wykonać ją samodzielnie, jednak dużo większą pewność daje nam zatrudnienie specjalistycznej firmy. W dużych obiektach, które najczęściej w całości znajdują się pod poziomem gruntu, powietrze pobierane jest z zewnątrz za pomocą specjalnych wentylatorów. Następnie szczelnymi kanałami trafia do centrali, z której dostarczane jest do poszczególnych pomieszczeń. Z kolei za odbieranie zużytego powietrza odpowiadają wyciągi, które mogą znajdować się w każdym pomieszczeniu i poprowadzić powietrze do jednego wspólnego wylotu.
Wentylacja mechaniczna sprawdzi się także w pomieszczeniach o znacznej wilgotności. Poradzi sobie z odprowadzaniem wilgoci nawet z sauny czy pralni. To załatwi nasze problemy z namokniętymi ścianami w podpiwniczonej części domu. Odciągi sprawdzą się też w przypadku, kiedy w piwnicy prowadzimy warsztat. Opary z lakieru, czy pył powstały w procesie produkcji z łatwością zostanie wyprowadzony na zewnątrz.
Najnowsze komentarze