Klimatyzator

Jak wpływa klimatyzacja na zdrowie

Klimatyzatory cieszą się obecnie dużą popularnością. Część użytkowników korzysta z nich w pracy, posiada je w swoich samochodach oraz domach, a także regularnie wystawia się na ich działanie, odwiedzając centra handlowe, kina, banki czy też innego rodzaju nowocześnie wyposażone placówki handlowo-usługowe. Możliwość regulowania temperatury otaczającego nas powietrza niezależnie od czynników pogodowych to prawdziwy komfort. Z drugiej jednak strony coraz częściej da się usłyszeć opinie o szkodliwości takich rozwiązań. Alergia, grypa, przeziębienie od klimatyzacji – czy rzeczywiście użytkownicy takiego sprzętu zmuszeni są ryzykować swoim zdrowiem?

Klimatyzacja a choroby – na co faktycznie narażeni są użytkownicy?

Na wstępie warto zaznaczyć, że klimatyzacja nie wydziela podczas pracy żadnych substancji uczulających lub niebezpiecznych dla zdrowia. Jej działanie jest bardzo proste – w ramach obszaru roboczego pobiera powietrze z pomieszczenia, nawilża je oraz oziębia lub ogrzewa, a następnie ponownie wpuszcza do wnętrza. Aktualnie dostępne na rynku urządzenia są przy tym na tyle nowoczesne, że nie tylko nie wpływają negatywnie na zdrowie, ale wręcz pozytywnie oddziałują na organizmy alergików. Dzieje się tak m.in. dzięki wykorzystaniu filtrów usuwających z powietrza kurz, zwierzęcą sierść, roztocza i inne mikroorganizmy. Skąd zatem opinie o szkodliwości klimatyzacji?

Rozwiązanie to może być rzeczywiście szkodliwe, jednak wynika to nie z cech samego urządzenia, a z nieumiejętnego jego wykorzystywania przez użytkowników. To właśnie ten czynnik odpowiada za występowanie u niektórych osób nasilonych objawów uczulenia, przeziębienia od klimatyzacji czy innych dolegliwości zdrowotnych.

Klimatyzacja a zatoki i sucha śluzówka

W przypadku niewłaściwego ustawienia parametrów klimatyzacji, w pomieszczeniu może dochodzić do wysuszania się powietrza. Zjawisko to w sposób bezpośredni przekłada się na problemy z zatokami oraz skórą, osuszając je i doprowadzając do objawów, takich jak chrypa, kaszel, wydzielina zalegająca w przełyku, duszności (szczególnie u astmatyków) oraz ból gardła po klimatyzacji. Ponadto może być także przyczyną poważniejszych schorzeń, np. zanikowego nieżytu górnych dróg oddechowych.

klimatyzator

Dbanie o czystość klimatyzacji wpływa na stan naszego zdrowia

Uczulenie na klimatyzację – czy to możliwe?

Wspomniana wcześniej przesuszona śluzówka czy przeziębienie od klimatyzacji to nie jedyne problemy, na które możemy narazić się, użytkując to urządzenie w nieprawidłowy sposób. Nieczyszczony klimatyzator dość szybko staje się pożywką dla pleśni, bakterii, wirusów, a także grzybów, które w wilgotnym środowisku mnożą się błyskawicznie. Wpływ takiego stanu rzeczy na zdrowie alergika łatwo sobie wyobrazić.

Alergia na klimatyzację faktycznie zatem istnieje, jednak ponownie czynnikiem powodującym to zjawisko jest nie samo urządzenie, a niewłaściwe ustawienie klimatyzacji w pomieszczeniu oraz brak regularnego jej konserwowania.

To od użytkowników zależy jakość pracy klimatyzatora

Optymalna temperatura w domu, w biurze czy podczas podróży wcale nie musi być okupiona uszczerbkiem na zdrowiu. Aby jednak pozbyć się wszelkich negatywnych czynników związanych z użytkowaniem klimatyzacji, należy w odpowiedni sposób dbać o urządzenie. W tym celu konieczne jest przede wszystkim:
• regularne czyszczenie klimatyzacji(średnio co 2 tygodnie), przy wykorzystaniu preparatów dedykowanych do likwidacji grzybów, bakterii i pleśni,
• wymienianie filtrów w odstępach czasowych zalecanych przez producenta,
prawidłowe ustawienie klimatyzacji w pomieszczeniu oraz dobór właściwej temperatury i poziomu wilgotności powietrza.
Dodatkowo w sytuacjach gdy nie mamy wpływu na parametry pracy klimatyzatora (np. w pracy), warto skorzystać z kilku uniwersalnych porad, pozwalających ograniczyć negatywny wpływ źle wyregulowanego urządzenia na zdrowie:
• przepłukując raz na jakiś czas nos oraz zatoki roztworem opartym na bazie chlorku sodu, możemy pozbyć się wrażenia suchości śluzówki,
• popijając wodę w małych, ale regularnie przyjmowanych porcjach skutecznie nawilżymy gardło i zredukujemy ryzyko pojawienia się infekcji,
• w przypadku cyklicznie nawracającego bólu gardła po klimatyzacji, problem można zlikwidować, stosując łagodne spraye lub pastylki do ssania kilka razy w ciągu dnia.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *