Jeszcze kilkanaście lat temu klimatyzatory nie cieszyły się zbyt dużą popularnością w Polsce. Zamontowanie systemu klimatyzacji w domu jednorodzinnym było traktowane raczej jak mało przydatne akcesorium, świadczące raczej o statusie, niż znajdujące swoje praktyczne zastosowanie. Dziś jednak instalacja klimatyzacji w domu staje się powoli koniecznością ze względu na postępujące zmiany klimatyczne. Gdy temperatury sięgają 30º C lub wyżej, nie uda się znaleźć lepszego sposobu na ochłodzenie pomieszczeń. Zachęcamy więc do przyjrzenia się bliżej rozwiązaniom, które przyniosą ukojenie w upalne wiosenno-letnie dni.
Jaki klimatyzator do domu jednorodzinnego sprawdzi się najlepiej?
Producenci prześcigają się w wymyślaniu coraz bardziej zaawansowanych i nowoczesnych klimatyzatorów. Jednak największym powodzeniem w domkach jednorodzinnych cieszą się niezmiennie systemy typu split oraz multisplit. Dlaczego właśnie one? Odpowiedź jest prosta. Klimatyzacja do domu jednorodzinnego split/multisplit jest niezawodna, powszechnie dostępna i bardzo wydajna.
Urządzenia split składają się z jednostki wewnętrznej oraz zewnętrznej. Umieszczana w środku klimatyzacja dostarcza do domu chłodne powietrze, z kolei znajdująca się poza budynkiem maszyna odpowiada za usuwanie naddatku ciepłego powietrza. Tak samo działają urządzenia typu multisplit – posiadają jednak więcej jednostek wewnętrznych podłączonych do tego samego agregatu.
Wady i zalety klimatyzatorów split oraz multisplit
Warto pamiętać, że jednostka zewnętrzna generuje pewien hałas. W zależności od modelu klimatyzacji może on być mniej lub bardziej uciążliwy. Dobrej klasy klimatyzatory pracują znacznie ciszej niż pozostałe dźwięki tła, np. szum liści czy odgłosy przejeżdżających samochodów. Nie powinno więc to stanowić żadnego problemu.
Ile kosztuje klimatyzacja do domu? Urządzenia split i multisplit nie należą do najtańszych. Ich cena waha się między 1000 zł a kilkoma tysiącami złotych, w zależności od jakości systemu i jego wielkości. Na plus wychodzi za to cena eksploatacji w porównaniu do wydajności – rachunki za prąd nie wzrastają skokowo.
Należy jednak do tego doliczyć cenę serwisowania. Nabijanie klimatyzacji domowej powinno odbywać się przynajmniej dwa razy w roku, a koszt każdej wizyty fachowca mieści się w zakresie od 150 do ok. 300 zł. Można oczywiście nabijać urządzenia samodzielnie, jednak bez właściwej wiedzy i doświadczenia kończy się to najczęściej awarią lub pogorszeniem wydajności klimatyzacji. Z tego względu zaleca się korzystać z pomocy profesjonalistów, którzy i tak konkurują między sobą cenami usług.
A może klimatyzacja przenośna do domu jednorodzinnego?
Dużą zaletą przenośnych urządzeń jest ich niska cena. Są wyraźnie tańsze od wbudowanej na stałe klimatyzacji split/multisplit. Na dodatek można je transportować do dowolnego pokoju w domu jednorodzinnym. Czy to jednak naprawdę znacznie lepsze i przystępniejsze rozwiązanie? Niekoniecznie.
Klimatyzacja mobilna wyposażona jest w rurę odprowadzającą ciepłe powietrze, która musi zostać wystawiona przez okno na zewnątrz. Dla niektórych może to być problemem, ponieważ obniża walory estetyczne budynku. Ponadto przenośne klimatyzatory pracują znacznie głośniej niż pozostałe urządzenia, zwłaszcza split. Kłopotliwe jest także odprowadzanie skroplin.
To jednak bardzo ekonomiczny rodzaj urządzenia – cena klimatyzacji w domu w takim przypadku zaczyna się nawet od kilkuset złotych.
Jaki trzeba ponieść koszt założenia klimatyzacji w domu?
Oprócz inwestycji w same urządzenia, trzeba jeszcze zapłacić montażystom. W ten sposób ogólny koszt klimatyzacji w domu jednorodzinnym jeszcze bardziej się zwiększa. Nie dotyczy to oczywiście urządzeń przenośnych. Ile kosztuje założenie klimatyzacji w domu jednorodzinnym? Ceny różnią się w zależności od firmy. Najlepszym sposobem jest skorzystanie z usług sprzedawców i producentów klimatyzacji, którzy mogą zaoferować atrakcyjne zniżki przy instalacji ze względu na zakup pochodzących od nich produktów. Dzięki temu w kieszeni pozostanie nawet kilkaset złotych.
Klimatyzacja Wrocław – Nurtex
Odgrzybianie klimatyzacji – Nurtex
Najnowsze komentarze