Montaż wentylacji

Jak rozliczać klimatyzację w kosztach podatkowych przedsiębiorstw jednoosobowych

Wysoka temperatura, parność i duchota podczas upalnego lata wpływają negatywnie na wszystkie sfery życia, w tym również tą zawodową. Jest to szczególnie uciążliwe dla osób pracujących w pomieszczeniach bez sprawnie działającej wentylacji. Rozwiązaniem na owe problemy może być montaż klimatyzacji. Czy można ją rozliczyć podatkowo w ramach prowadzonej działalności jednoosobowej? Wyjaśniamy tę kwestię w poniższym artykule.

Zasadność zakupu systemu klimatyzacji

Podstawą tzw. wrzucenia w koszty różnego rodzaju wydatków firmowych jest wykazanie, że konkretny zakup stanowi kluczowy aspekt dla sprawnego prowadzenia działalności. Jeśli chodzi o zakup klimatyzatora lub też montaż systemu klimatyzacyjnego, to przedsiębiorca bez trudu może wykazać pośredni związek między wydatkiem a zachowaniem, zabezpieczeniem czy też uzyskiwaniem źródła przychodów. Jak już wspomniano wyżej, letnie upały mogą znacząco utrudnić lub nawet uniemożliwić prowadzenie firmy. Z tej przyczyny klimatyzacja okazuje się więc być wręcz niezbędnym wydatkiem, który pozwala na bieżąco prowadzić działalność, bez przestojów czy też nawet okresowego zawieszenia. Co istotne, zakupu tego można dokonać o dowolnej porze roku, również w okresie zimowym, zabezpieczając się w ten sposób zawczasu przed falą upałów w lecie.

Klimatyzacja montowana na stałe

Decydując się na zakup i montaż klimatyzatora typu split, czyli instalowanego na stałe w ścianie, można wpisać go do środków trwałych w firmie. Amortyzacji dokonuje się zgodnie z właściwą dla danej nieruchomości stawką pod warunkiem, że koszt owej inwestycji wynosi minimum 10 000 zł, co równocześnie zwiększa wartość obiektu względem okresu przed instalacją oraz używaniem urządzenia. Jeżeli klimatyzacja jest montowana w budynku użyczonym lub wynajmowanym przez przedsiębiorcę, to może ona zostać potraktowana jako inwestycja w obcym środku trwałym. W takim przypadku stawka amortyzacji dla tej inwestycji wynosi 10% rocznie.

Klimatyzator przenośny

W przypadku zakupu klimatyzatora mobilnego, można go jednorazowo włączyć w koszty bez konieczności jego amortyzacji lub też uznać za samodzielny środek trwały. W pierwszym przypadku wartość sprzętu nie może wynieść więcej niż 10 000 zł. Wydatek na ów zakup stanowi koszt uzyskania przychodów w miesiącu nabycia klimatyzatora.
Sprzęt tego rodzaju może być także amortyzowany. Dotyczy to urządzeń o dowolnej wartości – zarówno do 10 000 zł, jak i powyżej tej sumy. Możliwe jest amortyzowanie klimatyzatora jako składnika majątku okresowo (np. w okresie letnich upałów, czyli wówczas, gdy się go używa), jak też liniowo – do kosztów wlicza się w takiej sytuacji 10% wartości początkowej rocznie. Rozliczanie w kosztach pierwszego przypadku polega na podzieleniu rocznej stawki amortyzacji przez poszczególne miesiące korzystania z urządzenia.

Klimatyzacja przenośna podłączana pod instalację

Z jeszcze inną sytuacją mamy do czynienia, kiedy klimatyzator przenośny podłącza się tylko pod instalację w budynku. W takim przypadku inwestycja ta może zwiększać wartość nieruchomości. Urządzenie, które można podłączyć pod instalację lub też używać odrębnie, jest samodzielnym kosztem – może zostać jednorazowo zamortyzowane (przy wartości do 10 000 zł) lub też może stanowić środek trwały.

Zakup kilku klimatyzatorów

Przedsiębiorca nabywający kilka urządzeń, np. dwa klimatyzatory mobilne o wartości nieprzekraczającej 10 000 zł każdy, może je od razu zaliczyć w koszty. W przypadku nabycia części systemu, np. osobno części chłodzącej, odprowadzającej ciepło oraz okablowania elektrycznego, dwa pierwsze zakupy można wrzucić w koszty, z kolei okablowanie jest już ulepszeniem, które należy dodać do początkowej wartości nieruchomości w firmie.
Podsumowując, bez względu na rodzaj klimatyzatora, zawsze można go rozliczyć w ramach prowadzonej działalności jednoosobowej. Nic nie stoi więc na przeszkodzie, aby zakupić wybrane urządzenie i cieszyć się przyjemnym, schłodzonym powietrzem w biurze podczas nawet największych upałów.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *