Salon z klimatyzatorem

Wybór klimatyzacji do mieszkaniu w bloku

Latem w mieście bywa nieznośnie gorąco, zwłaszcza w mieszkaniach położonych w centrum oraz z dala od parków i miejskiej zieleni. Rozwiązaniem wspomnianego problemu może być dobrej jakości klimatyzator. Który sprawdzi się w mieszkaniu w bloku? Podpowiadamy w poniższym wpisie.

Jaki klimatyzator do mieszkania wybrać?

Na rynku można znaleźć kilka rodzajów klimatyzatorów, spośród których największą popularnością cieszą się montowane na stałe urządzenia typu split. Składają się one z dwóch części – zewnętrznej jednostki instalowanej poza budynkiem, a także wewnętrznej, którą umieszcza się w pomieszczeniu. Oba elementy muszą być połączone ze sobą parą rur oraz przewodem elektrycznym. Zaletą tego typu sprzętu jest cicha praca – jako że hałaśliwe wentylatory, sprężarki i skraplacz znajdują się po zewnętrznej stronie lokum, wewnątrz obiektu nie słychać ich głośnej pracy. Ponadto nie występuje również problem z chłodzeniem skraplacza przez powietrze, ponieważ wkoło budynku nic nie ogranicza jego przepływu. Urządzenia tego typu są przy tym lekkie i stosunkowo niedrogie.

Mogłoby się więc wydawać, że split jest idealnym rozwiązaniem jako klimatyzacja do mieszkania w bloku. Niestety, jego instalacja nie zawsze okazuje się prosta. Montaż klimatyzatora wymaga wywiercenia otworu w ścianie budynku, czyli części wspólnej nieruchomości, na co często nie godzi się wspólnota mieszkaniowa lub jej zarządcy. Niektórzy ryzykują przeprowadzenie instalacji bez powiadamiania o tym spółdzielni, montując ją w możliwie najbardziej niewidocznym miejscu, np. w loggii lub na balkonie. Decydując się na takie rozwiązanie należy zadbać, by klimatyzacja była niekłopotliwa dla sąsiadów, czyli jak najcichsza, w przeciwnym razie mogą oni domagać się jej usunięcia.

Przenośny klimatyzator do mieszkania w bloku

Aby uniknąć wspomnianych problemów, można zdecydować się na przenośny klimatyzator do mieszkania. Urządzenie jest gotowe do działania od razu po rozpakowaniu i włożeniu wtyczki do gniazdka. Posiada kompaktowe wymiary i niewielką wagę. Nie wymaga konieczności wiercenia żadnych otworów. Jego zaletą jest przede wszystkim mobilność. Klimatyzator stacjonarny jest przystosowany do chłodzenia konkretnego pomieszczenia (tego, w którym jest zamontowany), natomiast urządzenie przenośne można z łatwością przetransportować np. do pokoju obok, kuchni i wszędzie tam, gdzie aktualnie niezbędne jest schłodzenie powietrza. Mimo że jego wydajność jest zwykle mniejsza niż urządzeń instalowanych na stałe, stanowi z pewnością najlepsze rozwiązanie dla osób, które nie chcą lub nie mogą sobie pozwolić na stacjonarny klimatyzator.

Na rynku dostępne są klimatyzatory przenośne jednoczęściowe (czyli kompaktowe), w których powietrze chłodzące skraplacz odprowadzane jest elastyczną rurą umieszczaną poza pomieszczeniem, zwykle przez uchylone okno. Zakupić można również modele wyposażone w dwie rury, z których jedna odprowadza, a druga doprowadza powietrze do skraplacza. Często wykorzystuje się dodatkowo specjalną osłonę okienną, która zapobiega powracaniu usuwanego powietrza do środka lokalu.

Klimatyzacja do mieszkania – cena

Ile kosztuje klimatyzacja w mieszkaniu? W zależności od rodzaju urządzenia, a także jego wydajności, ceny wahają się od ok. 200 zł za małe przenośne klimatyzatory, do ok. 2000 zł w przypadku wysokiej jakości urządzeń mogących sprawnie ochłodzić kilkadziesiąt metrów kwadratowych powierzchni. Natomiast montowana na stałe klimatyzacja w mieszkaniu w bloku to średni koszt rzędu 1500-2500 zł za sam zakup i montaż urządzenia. Decydując się na klimatyzator stacjonarny, należy pamiętać również o jego regularnym serwisowaniu przynajmniej dwa razy do roku oraz nabijaniu. To wydatek rzędu kilkuset złotych rocznie, w zależności od rodzaju przeprowadzanych prac.
Klimatyzacja w mieszkaniu w bloku to polecane rozwiązanie zarówno do dużych, jak i niewielkich lokali. W dobie zmian klimatycznych skutkujących bardzo wysokimi temperaturami oraz upalnymi latami staje się nie tylko kwestią komfortu i dobrego samopoczucia, ale również zdrowia. Warto więc pomyśleć o klimatyzatorze do swojego mieszkania jak najwcześniej.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *