Klimatyzatory pojedyncze typu split

Klimatyzatory pojedyncze – typu split – czym się charakteryzują ?

Klimatyzatory to urządzenia, które ułatwiają nam funkcjonowanie szczególnie latem, podczas wysokich temperatur, ale zastosowanie znajdują również w innych porach roku, np. do osuszenia powietrza z nadmiaru pary wodnej. Na rynku istnieje wiele rodzajów klimatyzatorów – maszyny te dobiera się głównie ze względu na rodzaj pomieszczeń, w jakich będą wykorzystywane lub na poziom intensywności ich pracy. Jednym z najczęściej wybieranych modeli jest klimatyzator pojedynczy typu split, który dzięki swojej funkcjonalności wykorzystuje się w budynkach różnego typu. Jakie są jego zalety i gdzie sprawdza się najlepiej?

Klimatyzatory typu split – charakterystyka

Klimatyzator typu split składa się z jednostki wewnętrznej (złożonej z parownika i wentylatora) oraz zewnętrznej (na którą składa się skraplacz i sprężarka). Oba komponenty łączą dwa przewody freonowe – gazowy oraz cieczowy. Dzięki takiemu połączeniu element zewnętrzny może być zlokalizowany na zewnątrz budynku. Klimatyzatory split charakteryzują się wyjątkowo cichą pracą, estetycznym wyglądem, a przy tym niewielkim poborem prądu. Wiele z nich posiada również funkcje samooczyszczania, zapobiegającą powstawaniu pleśni czy zarodników grzybów.

Na co należy zwrócić uwagę podczas zakupu klimatyzatora typu split?

Wybierając ten rodzaj klimatyzatora warto pamiętać o:

    – liczbie osób przebywających w pomieszczeniu podczas pracy urządzenia,
    – źródłach ciepła w budynku,
    – lokalizacji pomieszczenia – chodzi tutaj o kwestię nasłonecznienia, czyli czy pokój znajduje się po południowej, czy północnej stronie budynku,
    – zdolności nieruchomości do akumulacji ciepła.

Zbyt małe urządzenie nie obniży skutecznie temperatury lub nie wysuszy powietrza, a jeśli będzie zbyt intensywnie użytkowane – z pewnością nie posłuży zbyt długo. Z kolei zbyt duży klimatyzator przyczyni się do większych kosztów eksploatacyjnych.

Montaż klimatyzatora typu split

Instalacja tego urządzenia nie należy do skomplikowanych, ale żeby cały system działał poprawnie warto powierzyć ją fachowcom. Klimatyzator powinien być solidnie przymocowany do ściany budynku i najlepiej zabezpieczony przed szkodliwym działaniem czynników atmosferycznych takich jak np. grad czy ulewny deszcz. Pracownik powinien zadbać również o prawidłowe poprowadzenie przewodów. Dodatkowo, osoba wykonująca montaż musi posiadać odpowiednią dokumentację, potwierdzającą jej kwalifikacje do wykonywanej pracy, czyli świadectwo nadające konkretne uprawnienia.

Dlaczego klimatyzatory typu split warto kupić u sprawdzonego dostawcy?

Profesjonalny sklep posiada w swoim asortymencie produkty uznanych marek z gwarancją. Co więcej, doświadczeni sprzedawcy zawsze chętnie doradzą optymalny model klimatyzatora, dopasowany do specyfiki pomieszczeń oraz potrzeb osób, które będą w nich przebywać. Rzetelny punkt zapewnia także konkurencyjne ceny, szybki czas realizacji zamówień oraz dodatkowe usługi takie jak np. serwis czy naprawa sprzętu – warto mieć wszystko w jednym miejscu, żeby nie tracić czasu na poszukiwania fachowców.

Co ile należy wykonywać serwis klimatyzacji?

Niezależnie od typu urządzenia, nie można zapominać o jego cyklicznym serwisowaniu klimatyzacji oraz odświeżaniu – wszystko po to, żeby uniknąć niepotrzebnych, a przy tym kosztownych napraw, a także spadku jakości klimatyzatora. Regularna konserwacja przeprowadzana przez sprawdzonych fachowców pozwoli zachować sprawność maszyny na długie lata i szybko wykryje ewentualne usterki. Serwis powinien być wykonywany przynajmniej raz w roku, a po jego zakończeniu specjalista musi wystawić odpowiednie dokumenty, potwierdzające wykonanie usługi oraz zakres przeprowadzonych prac. Warto dodać, że na rzetelny serwis składa się m.in. dokładna analiza stanu klimatyzatora, przeprowadzenie wywiadu z użytkownikami maszyny, precyzyjne oczyszczenie (usunięcie różnych zanieczyszczeń mechanicznych i biologicznych – osadu, grzybów, kurzu, pyłów, bakterii, alergenów, a także reszty mikroorganizmów, które mogą negatywnie wpłynąć na zdrowie człowieka).

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *