Prawdopodobnie większość osób miała w swoim życiu styczność z kurtynami powietrznymi, nawet jeśli nie zwróciła na to większej uwagi. Najczęściej można je spotkać w centrach handlowych przy wejściu. Nagły powiew z góry przy wchodzeniu do galerii to właśnie klasyczna kurtyna powietrzna. W jakim celu się je stosuje? Czy można je spotkać poza dużymi marketami? Na jakiej zasadzie działają? Odpowiedzi na te pytania znajdują się poniżej.
Prostota działania i funkcjonalność kurtyn powietrznych
Zadaniem kurtyny powietrznej jest ograniczenie przeciągów, a przede wszystkim zmniejszenie utraty ciepła lub chłodu w zależności od zapotrzebowania. Z reguły pomiędzy wnętrzem pomieszczenia, sklepu, magazynu a środowiskiem na zewnątrz występuje różnica w temperaturze. Otwarcie drzwi sprawia, że powietrze ze środka w niewielkim stopniu dostosowuje swoją temperaturę do tej, która panuje na dworze. Upalnym latem do budynku może dostać się parne powietrze, a zimą mroźne.
Jeżeli drzwi otwierane są często, straty energii będą spore, co z kolei spowoduje potrzebę dogrzewania lub schładzania wnętrza, pociągając za sobą kolejne koszty i zwiększając negatywny wpływ na środowisko naturalne. Rozwiązaniem tego problemu są właśnie kurtyny powietrzne – ich działanie jest niezwykle proste, a korzyści jakie dają ogromne. Poza oczywistym wydzieleniem stref powietrznych wpływają one również na ograniczenie przedostawania się pyłów, kurzu czy insektów do wewnątrz pomieszczeń.
Jak działa kurtyna powietrzna?
Kurtyny dzieli się na dwa rodzaje: zimne i ciepłe. Najczęściej można spotkać się z tymi drugimi, to właśnie one znajdują się w obiektach wielkogabarytowych, jakimi są galerie handlowe. Kurtyny powietrzne zimne montuje się w chłodniach, gdzie ich głównym zadaniem jest pomoc w utrzymaniu odpowiedniej temperatury w środku.
Kurtynę powietrzną tworzy się przy pomocy urządzenia montowanego przeważnie nad drzwiami. Składa się ono z wentylatora i szczeliny nawiewnej. W trakcie jego pracy wytwarzany jest mocny strumień powietrza skierowany w dół – w wyniku tego działania powstaje bariera, która uniemożliwia napływ powietrza z zewnątrz.
Dużą zaletę kurtyn stanowi ich względnie niedroga eksploatacja oraz łatwy serwis. Konserwacja urządzeń nie jest zbyt wymagająca – regularny przegląd i czyszczenie elementów z pewnością wystarczą, aby kurtyna spełniała swoje zadanie przez długi czas. Ważne jest, aby filtry pozostały czyste, w przeciwnym wypadku pogorszy się efektywność kurtyny.
Innowacyjne rozwiązania
Obecnie na rynku dostępnych jest wiele urządzeń, które pozwalają tworzyć skuteczne kurtyny powietrzne. Dzięki temu bez problemu można znaleźć rozwiązanie pasujące do każdego budynku. W ofertach firm znajdują się kurtyny o niebanalnym designie, w obudowach z tworzywa sztucznego i takie, które da się zamontować w podwieszanych sufitach.
Ważne jest, aby dobrze wybrać rodzaj urządzenia, jego wielkość oraz moc, aby kurtyna powietrzna działała optymalnie, generując oszczędności. W przypadku złego dostosowania możliwości urządzenia do panujących warunków efekt będzie odwrotny i przyniesie straty. Dlatego też należy przeprowadzić szczegółową analizę prędkości wydmuchiwanego powietrza. W ten sposób zyskuje się pewność, że bariera będzie chroniła wnętrza aż do podłogi.
Warto wziąć też pod uwagę hałas, jaki generuje urządzenie wytwarzające kurtynę powietrzną. W pewnych przypadkach (jeśli jest za głośne) nie można go zamontować ze względu na przepisy regulujące maksymalny dopuszczalny hałas.
Skuteczność działania kurtyny może obniżyć silny wiatr. Dlatego jeśli w otoczeniu obiektu często panują wiatry o prędkości przekraczającej 3 m/s, należy rozważyć dobudowanie przedsionka lub umieszczenie wiatrołapu.
Kurtyny powietrze spotkać można również w restauracjach, gdzie wykorzystywane są do rozdzielenia stref dla palących i niepalących. Dzięki temu właściciele nie muszą wydawać znacznych środków finansowych na budowanie oddzielnych pomieszczeń. Kurtyny z powodzeniem montuje się także w laboratoriach, gdzie blokują trujące opary przed wydostaniem się z danej strefy.
Najnowsze komentarze