Serwis klimatyzacji

Największe mity na temat klimatyzacji domowej

Klimatyzacja domowa z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem ze strony konsumentów. Mimo że z biegiem ocieplania się naszego klimatu zdobywa nowych, licznych zwolenników, wśród Polaków nie brakuje również osób nastawionych do tego rozwiązania negatywnie. W większości przypadków taki stan rzeczy wynika z wielu mitów o klimatyzacji, które bez głębszej refleksji powielane są przez ludzi nie do końca zaznajomionych ze specyfiką tego urządzenia. W ramach poniższego artykułu obalamy zatem 5 najpowszechniej spotykanych nieprawdziwych informacji na jej temat.

Mit 1: klimatyzacja jest szkodliwa dla zdrowia

Faktem jest, że klimatyzacja domowa, biurowa czy samochodowa może być szkodliwa dla naszego zdrowia, jednak dzieje się tak wyłącznie wtedy, gdy użytkujemy ją w niewłaściwy sposób. Pamiętając o regularnych przeglądach urządzenia (najlepiej raz na 6 miesięcy) oraz ustawieniu optymalnych parametrów jego pracy, zapewniamy sobie bezpieczeństwo większe niż w przypadku nieużytkowania klimatyzacji. Dlaczego?

Otóż większość klimatyzatorów nie tylko nie zanieczyszcza powietrza, ale wręcz oczyszcza je z rozmaitych drobnoustrojów takich jak kurz, bakterie alergeny i pyłki. Dodatkowo osuszają one także powietrze, co redukuje ryzyko wystąpienia w domu pleśni i innych efektów nadmiernej wilgoci.

Drugą bolączką przeciwników klimatyzacji domowej związaną ze zdrowiem jej użytkowników są częste przeziębienia i infekcje błony śluzowej jamy ustnej, powodowane przez urządzenie. Ten problem wynika właśnie ze wspomnianych wcześniej niewłaściwych parametrów pracy klimatyzatora. Aby zapobiegać takim sytuacjom wystarczy zwrócić uwagę na klika podstawowych czynników, takich jak:

• kierunek strumienia nawiewanego do pomieszczeń powietrza – nie powinien być ustawiony bezpośrednio na lokatorów,
• prędkość strumienia – nie powinna przekraczać 0,25 m/s,
• planowana do uzyskania temperatura – powinna mieścić się w zakresie od 20 do 26 stopni Celsjusza, a różnica pomiędzy temperaturą panującą wewnątrz, a tą na zewnątrz nie może wynosić więcej niż 7 stopni Celsjusza.

Mit 2: klimatyzacja domowa jest tylko dla właścicieli domów jednorodzinnych

Jeśli chodzi o najczęściej rozpowszechniane mity o klimatyzacji, ten plasuje się na niechlubnym drugim miejscu. Otóż spora część z posiadaczy mieszkań lub segmentów tkwi w przeświadczeniu, że urządzenie to można zamontować wyłącznie w domach jednorodzinnych. Pomysł ten nie jest co prawda zupełnie wyssany z palca, jednak w rzeczywistości ogranicza się wyłącznie do konieczności uzyskania zgody na instalację systemu od administracji. Tę z kolei otrzymać jest bardzo łatwo, ponieważ klimatyzacja w mieszkaniu wciąż jest na tyle rzadko spotykana, że nie stworzono jeszcze ścisłych przepisów określających ograniczenia dotyczące jej montażu.

Mit 3: klimatyzatory są głośne, co zaburza komfort domowników

Jak w przypadku większości urządzeń elektrycznych poziom generowanego przez nie hałasu zależy od konkretnego modelu sprzętu. W przypadku klimatyzatorów domowych i biurowych reguła jest taka, że najgłośniejsze są urządzenia kompaktowe – mobilne lub stacjonarne. Sporo cichszym działaniem odznaczają się z kolei produkty typu split oraz multi-split, których głośniejsze agregaty instaluje się na zewnętrznych ścianach budynków (np. na balkonie). Dodatkowo na rynku nie brakuje także klimatyzatorów posiadających wiele różnych trybów pracy, w tym także tryb nocny, umożliwiający spokojny, niezakłócany hałasem sen oraz odpoczynek.

Mit 4: klimatyzacja domowa negatywnie wpłynie na estetykę pomieszczenia

Mówi się, że wolny rynek nie znosi próżni. Jeśli zatem czegoś na nim brakuje, producenci bardzo szybko znajdują odpowiednie rozwiązanie dla tego problemu. Tak też było i w tym przypadku. Dawniej faktycznie ciężko było znaleźć wydajne, dobre jakościowo urządzenie, które będzie jednocześnie ładne lub przynajmniej niezaburzające przyjętej w danym miejscu koncepcji architektonicznej. Obecnie dostawcy klimatyzatorów domowych wspinają się na wyżyny swojej kreatywności, aby zapewnić klientom piękne, nowoczesne i niezwykle designerskie modele tych urządzeń.

Mit 5: klimatyzator w domu przydaje się tylko przez kilka miesięcy w roku

Ten mit o klimatyzacji również należy włożyć między bajki. Urządzenia tego typu zapewniają komfort domownikom przez wszystkie dni w roku, umożliwiając nie tylko chłodzenie powietrza, ale również jego grzanie czy też jonizację, tak istotną w okresie wiosennym, zwłaszcza dla alergików.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *