Serwis klimatyzacji

Nowości w branży wentylacji i klimatyzacji w 2019 roku

Branża HVAC (z ang. Heating, Ventilation, Air Conditioning) co roku dynamicznie się rozwija. Spowodowane jest to przede wszystkim potrzebami klientów oraz zmieniającymi się trendami. 2019 rok nie był pod tym względem żadnym wyjątkiem. Producenci przedstawili najnowsze rozwiązania w sektorze wentylacji oraz klimatyzacji, które mogą zmienić nasze myślenie o tej dziedzinie.

Ogólne trendy i kierunek rozwoju branży HVAC

Zanim jednak przyjrzymy się konkretnym urządzeniom, warto wspomnieć kilka słów o samym rozwoju całego działu HVAC. Na podstawie tegorocznych prezentacji można wyciągnąć daleko idące wnioski. Pierwszy z nich dotyczy ceny klimatyzatorów. Na razie utrzymują się one na stałym poziomie (ok. 2000-2500 zł za dobrej jakości jednostkę typu split), ale z czasem będą się one obniżać. Zmiana wynikać będzie z rosnących kosztów energii. Aby utrzymać konkurencyjność na rynku klimatyzatorów, ceny jednostkowe najprawdopodobniej spadną o kilka lub kilkanaście procent.

Możliwe jest również, że tradycyjne modele zostaną wyparte przez urządzenia zasilane energią odnawialną. To bardzo ekonomiczne rozwiązanie, które na dodatek wyeliminuje problem coraz droższej elektryczności. Kolejni producenci zwracają na to uwagę i opracowują pierwsze prototypy.

Zaawansowane systemy zarządzające to z kolei bezpośrednia odpowiedź na wymagania konsumentów. Inteligentne funkcje klimatyzatorów wpływają nie tylko na komfort użytkowania, ale również precyzję działania. Kontrola nad wydajnością urządzeń doskonale wpisuje się w obecne trendy (zwłaszcza pod kątem oszczędności). Kompaktowe systemy nie zajmują się już wyłącznie podnoszeniem lub obniżaniem temperatury. Do ich zadań należą dziś: dostosowywanie mocy do potrzeb, zmiana parametrów czy przesyłanie na bieżąco informacji o stanie zużycia. Pozwala to na znacznie lepsze zarządzanie urządzeniami. Ponadto nowoczesne jednostki będą jeszcze lepiej zintegrowane z pozostałymi systemami użytkowanymi w domu, a ich kontrola może odbywać się nawet za pomocą telefonu z dedykowaną aplikacją. Dzięki czemu klimatyzacja czy wentylacja jest znacznie prostsza w eksploatacji i rzadziej ulega awariom ze względu na szybkość powiadomień o nieprawidłowościach.

Najciekawsze tegoroczne premiery

Co roku w Warszawie odbywają się międzynarodowe targi techniki wentylacyjnej, klimatyzacyjnej i chłodniczej: Forum Wentylacja – Salon Klimatyzacja. Na początku marca 2019 roku na wydarzenie przybyło aż 182 dostawców z Polski oraz z zagranicy, którzy prezentowali swoje nowości dla ponad 6,5 tysiąca uczestników. Ogromne zainteresowanie jest świadectwem tego, jak bardzo potrzebne są nowoczesne rozwiązania z branży HVAC w naszym kraju.

Podczas targów przyznane zostały dwie nagrody w dziedzinie klimatyzacji oraz wentylacji. Oba wyróżnione produkty zostały wprowadzone do sprzedaży w tym roku. Zwycięzcą w kategorii wentylacji została rodzima firma Smay. Przedstawiła ona regulator VAV RVL-R, który cechuje się najniższym zakresem pracy na rynku (od 0,45 m/s). Znajduje on swoje zastosowanie we wszelkich kanałach wentylacyjnych, które wymagają utrzymania niskiego poziomu emitowanego do pomieszczenia szumu przepływu lub ciśnienia akustycznego. Nagroda w dziedzinie klimatyzacji przypadła japońskiemu producentowi Daikin za innowacyjny klimatyzator kasetonowy z nawiewem obwodowym. Posiada on szereg przydatnych funkcji (m.in. automatyczne czyszczenie filtra, nawiew 360º, inteligentne czujniki obecności), co czyni go naprawdę pożądanym produktem na rynku.

To zaledwie część wartych uwagi urządzeń. Doskonale jednak pokazują aktualne tendencje, do których należy energooszczędność, komfort użytkowania poprzez zaawansowane systemy zarządzania oraz udoskonalanie aktualnie wykorzystywanych rozwiązań.

Przyszłość branży HVAC rysuje się więc w jasnych barwach. To dobra prognoza przede wszystkim dla konsumentów. Dzięki nieustannemu rozwojowi można liczyć na pojawienie się modeli lepiej dostosowanych do współczesnych potrzeb, a nawet wyprzedzających je. Znaczenie wentylacji oraz klimatyzacji w mieszkaniu będzie rosnąć wraz z postępującymi skutkami zmian klimatycznych.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *