Montaż klimatyzacji

Ogrzewanie klimatyzacją – czy klimatyzacja nadaje się do ogrzewania?

Klimatyzatory kojarzą się przede wszystkim z przyjemnym chłodem w gorące, letnie dni. Warto jednak zwrócić uwagę na zupełnie nowy typ urządzeń. Część systemów klimatyzacji pozwala bowiem na dogrzanie pomieszczenia przy pomocy dokładnie tego samego sprzętu. Niesie to za sobą szereg korzyści – w tym finansowych, przedstawiamy je poniżej.

Które klimatyzatory mogą grzać i w jaki sposób?

Nie wszystkie urządzenia posiadają możliwość jednoczesnego grzania oraz chłodzenia. Klimatyzatory wyposażone w taką funkcję są nieznacznie droższe od swoich standardowych odpowiedników. Przed podjęciem decyzji o zakupie należy więc dokładnie zaznajomić się z opisem lub poprosić o udostępnienie takiej informacji przez sprzedawcę albo producenta.
Ogrzewanie klimatyzacją spotykane jest najczęściej w klimatyzatorach typu split. Ich podstawowe działanie (schładzanie powietrza) opiera się na odbiorze ciepła z pomieszczenia poprzez jednostkę wewnętrzną, a następnie wypompowaniu go poza budynek dzięki jednostce zewnętrznej. Urządzenie wewnętrzne pełni więc funkcję parownika, a zewnętrzne skraplacza. Przy przełączeniu na tryb ogrzewania role się odwracają. To możliwe dzięki technologii inwerterowej, dzięki której z jednostki umieszczonej w budynku wydobywa się ogrzane powietrze, zwiększając temperaturę w pomieszczeniu do ustalonego poziomu. Proces ten stanowi dosłowne odwrócenie sposobu działania klimatyzacji.

Ile kosztuje ogrzewanie klimatyzacją?

Najważniejszym pytaniem dotyczącym eksploatacji klimatyzatorów zimą jest oczywiście koszt całego przedsięwzięcia. Od razu trzeba podkreślić, że za urządzenia korzystające z technologii inwerterowej są droższe o kilkanaście bądź nawet kilkadziesiąt procent. Na cenę wpływa przede wszystkim model, producent oraz liczba jednostek wewnętrznych w systemie multisplit. Koszt zakupu najbardziej podstawowego klimatyzatora z funkcją grzania wynosi ok. 2500 zł (bez montażu).

Trzeba do tego doliczyć jeszcze codzienną eksploatację. W tym przypadku ceny będą się różnić od kilku czynników, takich jak moc urządzenia oraz stawki lokalnego dostawcy energii. Dlatego podany przez nas przykład należy potraktować jako orientacyjny.

Klimatyzator o mocy grzewczej 3,6 kW (jedna z najpopularniejszych mocy urządzeń dostępnych na rynku) pobiera zaledwie 900 W przy włączonym trybie grzania. To przekłada się na ok. 3 zł kosztów eksploatacyjnych po sześciu godzinach pracy. W miesięcznej perspektywie rachunek za prąd wzrośnie o 90 zł (oczywiście pod warunkiem codziennego, sześciogodzinnego użytkowania). To bardzo niewiele, jeśli porówna się grzanie klimatyzacją z wciąż popularnymi grzejnikami elektrycznymi. Trzeba bowiem wiedzieć, że grzejnik o mocy 2 kW potrzebuje aż 2000 W – czyli całej swojej mocy – do ogrzania pomieszczenia, a więc ponad dwa razy więcej od wysokiej klasy klimatyzatorów.

Wady i zalety klimatyzatorów inwerterowych

Oczywistą korzyścią wynikającą z zainwestowania w grzanie klimatyzacją jest ekonomiczność oraz stabilny komfort cieplny. Klimatyzatory z funkcją ogrzewania stanowią świetne uzupełnienie źródeł ciepła, a w części przypadków mogą nawet całkowicie zastąpić tradycyjne metody. Poza tym są banalne w obsłudze. Przejście z trybu chłodzenia w tryb grzania odbywa się za pomocą jednego przycisku. Kolejną zaletę stanowi możliwość precyzyjnego ustawienia pożądanej temperatury.

Za jedyną wadę można uznać koszt samego systemu. Gdy jednak porówna się cenę klimatyzatora inwerterowego oraz obliczy potencjalne rachunki za prąd, łatwiej podjąć decyzję o zakupie. Inwestycja zwraca się nieporównywalnie szybciej do wszelkich pozostałych metod ogrzewania lokalu.

Klimatyzacja z funkcją ogrzewania – przyszłość polskich domów

Postępujące zmiany klimatyczne sprawiają, że w ciągu jednego tygodnia – a nawet dnia! – mogą pojawić się mocne wahania temperatury. Mieszkania podłączone do miejskiego ogrzewania nie mają szans na ocieplenie wnętrza poza sezonem. W innych przypadkach może to okazać się zbyt kosztowne.
Dlatego właśnie klimatyzatory z funkcją ogrzewania przestały być traktowane jako luksusowy element wyposażenia domu, a stają się jego niezbędną częścią. Warto zainwestować w nowoczesny system klimatyzacji, aby zapewnić sobie i najbliższym komfort cieplny przez cały rok.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *