Nowoczesna kuchnia z okapem

Okap czy pochłaniacz, co wybrać?

Okapy oraz pochłaniacze kuchenne mają za zadanie przede wszystkim usuwać zapachy unoszące się podczas gotowania, a także pozbywać się tłuszczu, pary i dymu. To jedno z najważniejszych urządzeń AGD w kuchni. Ma również istotną funkcję dekoracyjną – na rynku znajdziemy wiele różnych wersji i typów okapów, dzięki czemu bez problemu można je dopasować do dowolnego stylu, powierzchni oraz zabudowy pomieszczenia. Na początku jednak warto zastanowić się, czy do naszej kuchni lepszym wyborem będzie okap-wyciąg, czy pochłaniacz. Przedstawiamy najważniejsze różnice pomiędzy tymi urządzeniami.

Podstawowa cecha, pozwalającą odróżnić okap od pochłaniacza, to sposób usuwania zanieczyszczonego powietrza. Okap z funkcją wyciągu podłącza się do kanałów domowej wentylacji, np. do komina. To tzw. obieg otwarty. Podczas pracy urządzenia, powietrze z kuchni zostaje zassane, a następnie wyprowadzane na zewnątrz budynku. Pochłaniacz natomiast nie jest podłączony do przewodów wentylacyjnych. Zamiast tego posiada specjalne filtry węglowe, które absorbują nieprzyjemne zapachy i oddają oczyszczone powietrze z powrotem do pomieszczenia.

Jaką przewagę ma okap z funkcją wyciągu nad pochłaniaczem?

Wiele osób zastanawia się, czy warto stawiać na klasyczne wyciągi do kuchni i męczyć się z podłączeniem ich do instalacji wentylacyjnej. Wątpliwości wynikają przede wszystkim z faktu, że zabieg ten nie zawsze jest prosty. Jednak okapy tego typu mają kilka bardzo istotnych zalet, które przemawiają na ich korzyść. Można wśród nich wymienić m.in.:
– bardzo dużą skuteczność usuwania zanieczyszczeń z pomieszczenia,
– szybszą wentylację oraz optymalną wydajność nawet w przypadku gotowania kilku potraw,
– niższą temperaturę w kuchni – przy palnikach nie odczuwa się tak dużego gorąca,
– łatwiejsze czyszczenie urządzenia,
– znacznie niższe koszty utrzymania urządzenia – w pochłaniaczach trzeba co jakiś czas wymieniać kosztowne filtry,
– cichszą pracę, pomimo działania w trybie maksymalnej wydajności,
– efektywniejsze usuwanie tłustej pary i tym samym dbanie o wygląd oraz trwałość wyposażenia kuchennego.

Okapy nie są jednak wolne od wad. Największa niedoskonałość, wskazywaną przez ich użytkowników, to konieczność dysponowania odpowiednim systemem wentylacji. Całość instalacji musi zostać zaprojektowana w taki sposób, by wyciąg znalazł się niedaleko od komina. W innym przypadku trzeba będzie poprowadzić do urządzenia długą i zaburzającą estetykę pomieszczenia rurę. W niektórych budynkach, nawet w przypadku posiadania kanałów wentylacyjnych, instalacja okapu z wyciągiem stanowi zadanie niemożliwe do wykonania. Na przykład w domach, w których znajduje się więcej niż jedna kuchnia i wspólna wentylacja, zanieczyszczone powietrze może krążyć pomiędzy pomieszczeniami.

Okap czy pochłaniacz – zalety urządzenia filtrującego powietrze

Znamy już atuty rozwiązania wykorzystującego kanał wentylacyjny budynku. Jednak nie oznacza to, że pochłaniacze nie mają zalet. Największą przewagą tych urządzeń nad wyciągami jest możliwość montażu ich niemal w każdej kuchni. Wystarczy dostęp do energii elektrycznej, aby bez problemu usuwać z pomieszczenia brzydkie zapachy czy nadmiar pary. Pochłaniacze stanowią także o wiele lepszy wybór pod względem wystroju wnętrza. Ich design nie zostaje zakłócony np. rurą prowadzącą do kanału wentylacyjnego. Najczęściej zajmują również mniej miejsca niż wyciągi. Nie należy jednak zapominać o ich wadach – głośna praca, konieczność wymiany lub czyszczenia filtrów, gorsza wydajność i problem z usuwaniem wilgoci to fakty, obok których trudno przejść obojętnie.

Jeśli mamy wybór, stawiajmy na okap zamiast pochłaniacza

W ostatecznym bilansie okap, który montuje się do kanałów wentylacyjnych, ma o wiele więcej plusów od nawet najnowocześniejszych pochłaniaczy. Jeżeli mamy taką możliwość, powinniśmy więc wybierać do kuchni bardziej efektywne rozwiązanie. Jednak w wielu mieszkaniach, w blokach czy apartamentowcach, dostęp do wentylacji okazuje się znacznie utrudniony lub całkowicie nieosiągalny. Wtedy najlepszy wybór stanowi pochłaniacz z dobrej jakości filtrami.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *