Salon z klimatyzatorem

Przenośna klimatyzacja do mieszkania – wady i zalety

Pojawienie się największych upałów skłania ludzi do poszukiwań jakiegokolwiek skutecznego sposobu na ochłodzenie domu. W takim momencie nawet najbardziej sceptyczni zaczynają zastanawiać się nad zakupem klimatyzacji. Trudno się dziwić – skrajne temperatury źle wpływają na samopoczucie oraz funkcjonowanie organizmu. Dlatego też wiele osób na szybko kupuje mobilne systemy chłodzenia.

Klimatyzacja przenośna jest względnie tania i gotowa do działania właściwie już od momentu otworzenia pudełka. Czy zakup takiego urządzenia pod wpływem impulsu to rozsądne posunięcie? Lepiej zastanowić się nad tym przed wydaniem pieniędzy. Przedstawiamy mocne oraz słabe strony przenośnych klimatyzatorów wykorzystywanych w warunkach domowych, które pomogą podjąć świadomą decyzję.

Zalety użytkowania klimatyzacji przenośnej

Największym atutem tego typu urządzeń jest – zawarta w ich nazwie – mobilność. W przeciwieństwie do klimatyzatorów split nie wymagają żadnego montażu, co daje ogromne możliwości. Nie trzeba szukać dla nich miejsca na ścianie wewnątrz mieszkania ani planować rozmieszczenia jednostki zewnętrznej. Ponadto nie ma konieczności inwestycji w większą liczbę urządzeń. Jeśli mieszkanie ma kilka pokojów, to zazwyczaj kupuje się klimatyzację multisplit, czyli taką, do której podłącza się kilka jednostek wewnętrznych. Takie rozwiązanie przekłada się bezpośrednio na większy koszt systemu. Z kolei przenośne klimatyzatory można własnoręcznie zabrać do innego pokoju – ich konstrukcja ułatwia przenoszenie, ponieważ do tego właśnie zostały stworzone. Nie muszą być cały czas w jednym budynku, w razie potrzeby można zabrać je ze sobą np. do biura.

Kolejną wartą uwagi zaletą będzie wspominany już niski koszt zakupu. Jak on wygląda w porównaniu do innych rodzajów klimatyzacji? Standardowe modele split to wydatek na poziomie ok. 1000 zł – mowa tutaj o najmniej wydajnych klimatyzatorach. Do tego jeszcze należy doliczyć koszt montażu (cena usługi różni się w zależności od firmy, jednak rzadko przekracza 1300-1400 zł). Mocniejsze, wielofunkcyjne modele to wydatek rzędu 2000 zł lub więcej. W tym zestawieniu klimatyzator przenośny wypada jako wyjątkowo ekonomiczne rozwiązanie. Trwałe urządzenie o dobrej mocy chłodzącej kosztuje mniej więcej 1000 zł i to całkowity koszt, ponieważ nie ma dopłat za instalację. Do mniejszych pokojów w zupełności wystarczą mniej wydajne modele, a przez to też znacznie tańsze. Można więc powiedzieć, że każdy może sobie pozwolić na chwile ulgi w upalne dni.

Wady klimatyzatorów przenośnych w mieszkaniu

Mobilna klimatyzacja nie jest niestety pozbawiona wad. Najbardziej widoczna słabość to rura wyrzutowa. To niezbędny element tego systemu. Rura musi być wystawiona za okno, aby można było wypuścić gorące powietrze z wnętrza mieszkania. To zmniejsza wydajność klimatyzatora, ale da się ten kłopot wyeliminować za sprawą specjalnych uszczelek okiennych. Niemniej jednak rurę trzeba przekładać każdorazowo, gdy chce się skorzystać z urządzenia.

Dodatkowym problemem jest hałas powodowany przez klimatyzator. Natężenie dźwięku nie należy do szczególnie wysokich (porównywalne do szumu wiatraka elektrycznego lub ludzkiej mowy), ale niektórym może to przeszkadzać. Nawet modele wyróżniające się cichą pracą wciąż są słyszalne, zwłaszcza w małych pomieszczeniach.

Kiedy zdecydować się na klimatyzację mobilną?

Klimatyzatory przenośne to bardzo dobry wybór w momencie, gdy chce się zaoszczędzić pieniądze na w miarę wydajny system, którym można dowolnie dysponować. Należy przy tym pamiętać, że komfort użytkowania zależy od dopasowania mocy urządzenia do kubatury pokoju. Większość modeli sprawdza się znakomicie w mniej przestronnych wnętrzach. Oprócz tego nie sprawiają problemów w posezonowym magazynowaniu.

Znajomość wyszczególnionych w tym wpisie atutów oraz słabości z pewnością pozwoli dokonać właściwego wyboru. Decyzja powinna być jednak wypadkową możliwości oraz potrzeb. Jedno jest pewne: klimatyzacja przenośna potrafi działać równie znakomicie, co pozostałe modele, jeśli tylko skorzysta się z oferty sprawdzonych, profesjonalnych producentów.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *