Dłonie

Rekuperacja a klimatyzacja – różnice

Każdy sezon wiosenno-letni sprawia, że zaczynamy przygotowywać się na falę upałów, szukając skutecznych rozwiązań, które pomogą nam przetrwać najgorętsze dni. Spośród produktów, jakie możemy znaleźć na rynku największą popularnością cieszą się klimatyzatory i rekuperatory, które – wbrew temu, co sądzi wiele osób – nie są tym samym. Czym różni się klimatyzacja od rekuperacji oraz jakie wady i zalety posiadają te systemy?

Klimatyzacja

Klimatyzatory obniżają temperaturę pomieszczenia poprzez schłodzenie znajdującego się w nim powietrza. Urządzenia nie wymieniają jednak powietrza, ale zwracają je z powrotem do danego wnętrza. Powietrze podlega więc wyłącznie “obróbce” pod względem wilgotności i temperatury. Warto dodać, że klimatyzatory poleca się przede wszystkim w przypadku starszego budownictwa, które nie wyróżnia się takimi walorami termoizolacyjnymi, jak nowoczesne nieruchomości.

Klimatyzatory – zasada działania

Parownik ochładza otaczające powietrze, a czynnik chłodniczy pobiera ciepło, które następnie trafia do skraplacza i zostaje usunięte na zewnątrz urządzenia. Cały przepływ możliwy jest dzięki sprężarce oraz wentylatorom, odpowiadającym za zwiększenie przepływu powietrza przy parowniku i skraplaczu.

Rekuperacja

Działanie rekuperatorów ma na celu wentylację (wymianę) powietrza, przy jednoczesnym odzysku energii. Oznacza to, że do pomieszczenia trafia tlen i znikoma ilość dwutleneku węgla, co poprawia samopoczucie domowników. Co więcej, dzięki systemowi nie marnuje się energii, która trafiała na zewnątrz budynku w przypadku zastosowania klasycznej opcji mechanicznej. Istotną kwestię stanowi także filtrowanie powietrza z kurzu, owadów oraz różnych mikroorganizmów czy innych zanieczyszczeń. Takie rozwiązanie pozwala na znaczne oszczędności zebrane dzięki racjonalnemu gospodarowaniu energią wykorzystywaną do ochłodzenia lub ogrzania konkretnego wnętrza. Warto dodać, że rekuperatory sprawdzają się szczególnie w przypadku budynków mieszkalnych i obiektów użyteczności publicznej, powstałych z myślą o energooszczędnym użytkowaniu.

Rekuperatory – zasada działania

Rekuperator podczas pracy wykorzystuje wymienniki ciepła, podgrzewające zimne powietrze. Urządzenie pobiera je z zewnątrz budynków za pomocą specjalnego otworu i kieruje do pomieszczeń. Nim trafi do budynku, drugi, ciepły strumień powietrza, pozyskany z wewnątrz, w pewnym momencie spotyka się z zimnym, oddając mu swoją energię cieplną. W zależności od tego, jakie warunki panują na zewnątrz budynku, urządzenie musi dostosować odpowiednią temperaturę pracy wymienników ciepła.

Rekuperacja a klimatyzacja – podsumowanie

Optymalnym oraz wyjątkowo ekonomicznym rozwiązaniem jest połączenie klimatyzacji i rekuperacji. Dzięki takiemu podejściu możemy zapewnić sobie komfort termiczny, dostawę świeżego powietrza (oczyszczonego ze szkodliwych substancji), a także oszczędności pozyskane poprzez zachowanie energii. Dodatkowo, pozbywamy się nadmiaru pary wodnej z wewnątrz. Na rynku dostępne są już rekuperatory wyposażone w efektywne moduły ochładzające, warto więc rozważyć takie rozwiązanie jako alternatywę do zakupu dwóch oddzielnych maszyn.

Rekuperacja i klimatyzacja – regularny serwis to podstawa

Niezależnie od tego, na jaki system się zdecydujemy, każde urządzenie należy regularnie serwisować z pomocą sprawdzonych fachowców. Tylko takie działanie sprawi, że maszyny będą pracowały w pełni wydajnie i posłużą użytkownikom przez wiele lat. Warto dodać, że w zakres profesjonalnego serwisu powinno wchodzić m.in. dokładne przeprowadzenie analizy stanu urządzenia, prawidłowe oczyszczenie (usunięcie wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń biologicznych oraz mechanicznych – kurzu, osadów, pyłów, bakterii, alergenów czy pozostałych mikroorganizmów, które mogą stanowić potencjalne zagrożenie dla człowieka), a także ewentualna wymiana uszkodzonych lub zużytych komponentów maszyny. Doświadczone osoby wykonujące naprawy tego typu urządzeń powinny również dokonać oceny typu obiektu, rodzaju wentylacji oraz poziomu jej zanieczyszczenia – i na tej podstawie dobrać odpowiednie rozwiązania.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *