Montowanie klimatyzacji w domu

Rodzaje klimatyzacji

Klimatyzacja stanowi jedno z najpowszechniej wykorzystywanych rozwiązań, służących zarówno chłodzeniu powietrza w upalne dni, jak i jego ogrzewaniu podczas zimniejszych okresów. Ze względu na swoją popularność występujące na rynku rodzaje klimatyzatorów są niezwykle zróżnicowane nie tylko pod względem parametrów technicznych i ceny, ale także w kontekście swojej budowy, od której zależy m.in. konkretne przeznaczenie urządzeń oraz dostępny obszar instalacji.

Kompakt, split czy może przenośny klimatyzator jaki wybrać dla siebie?

Parownik, sprężarka oraz skraplacz to podstawowe części każdego klimatyzatora. To właśnie dzięki nim możliwa jest skuteczna absorbcja ciepła pochodzącego z chłodzonego powietrza. Poza tymi elementami konstrukcja tych urządzeń jest jednak niejednolita i dedykowana różnym zastosowaniom. Zamieszczamy podsumowanie najważniejszych cech, którymi odznaczają się najczęściej spotykane rodzaje klimatyzatorów.

Klimatyzatory kompaktowe

Urządzenia, nazywane także monoblokowymi, składają się z pojedynczej jednostki, w przypadku której funkcje skraplacza oraz parownika są zapewniane przez jeden przyrząd działający w ramach zmieniających się na bieżąco cyklów pracy. Do największych zalet tego rozwiązania należy zaliczyć relatywnie niewielkie gabaryty, pozwalające na wykorzystanie w pomieszczeniach o małej powierzchni.

klimatyzacja w domu

Urządzenia monoblokowe podzielić można dodatkowo na:

Klimatyzatory przenośne, inaczej mobilne – rozwiązanie stosowane wszędzie tam, gdzie nie można zainstalować urządzenia stacjonarnego lub występuje potrzeba regularnych zmian obszaru działania. Klimatyzatory mobilne mogą pracować w dowolnych pomieszczeniach, cechujących się małymi lub średnimi obciążeniami cieplnymi. Bardzo często wyposażone są także w kółka jezdne ułatwiające transport.
Klimatyzatory okienno-ścienne – montowane w obrębie wnęk w ścianach lub otworów okiennych. Wyróżniają się łatwością obsługi, stosunkowo niskimi cenami oraz bardzo równomiernym rozprowadzaniem powietrza wewnątrz chłodzonych przez siebie przestrzeni. Ich wadą jest dosyć głośna praca.
Klimatyzatory typu split oraz multi-split
Konstrukcja urządzeń tego rodzaju obejmuje co najmniej dwie jednostki robocze – parownik, będący jego częścią wewnętrzną oraz sprężarkę, stanowiącą element zewnętrzny. Klimatyzator typu split czy też dzielony lub dwuczęściowy, jak czasem się go określa, posiada po jednej jednostce każdego typu. W przypadku natomiast sprzętu multi-split możliwe jest podpięcie wielu parowników pod jedną sprężarkę – stąd w jego nazwie hasło „multi”.

Urządzenia tego rodzaju mogą być montowane m.in. w formie:

Klimatyzatorów ściennych – instalowanych w ramach konstrukcji ścian. Cechują się wysoką efektywnością pracy oraz istotnie zredukowanym poziomem generowanego hałasu.
Klimatyzatorów sufitowych – mocowanych bezpośrednio do stropów. Dzięki swojej budowie z dużą prędkością transportują powietrze spod sufitu do niższych części pomieszczenia, gdzie następnie jest ono równomiernie rozprowadzane. Rozwiązanie to świetnie sprawdza się we wnętrzach o wysoko umieszczonych stropach, w których przestrzeń pod sufitem może być chłodzona mniej intensywnie, niż ta znajdująca się bliżej podłogi.
Klimatyzatorów przypodłogowych – swoim wyglądem przypominają nowoczesne grzejniki. Bardzo często montuje się je przy podłodze, wewnątrz wnęk, jednak mimo swojej nazwy ich instalacja możliwa jest również w dowolnym miejscu.
Klimatyzatorów kasetonowych – montowanych w podwieszanych sufitach. Do zalet urządzeń tego typu należy przede wszystkim wysoka estetyka (klimatyzator jest praktycznie niewidoczny z zewnątrz) oraz niezwykle równomierny poziom rozprowadzania chłodzonego powietrza po całym obszarze roboczym.
Klimatyzatorów kanałowych – pozwalających na jednoczesną obsługę wielu pomieszczeń, za pośrednictwem specjalnych kanałów transportujących powietrze. W przypadku urządzeń kanałowych ustawia się wspólną temperaturę dla wszystkich klimatyzowanych wnętrz.

Jak widać, dostępne na rynku rodzaje klimatyzacji domowej, biurowej, magazynowej czy wykorzystywanej w ramach przestrzeni handlowo-usługowych są bardzo różnorodne. Zapoznanie się z mocnymi oraz słabymi stronami każdego z nich znacząco ułatwi wybór odpowiedniego rozwiązania, aby finalnie było ono w pełni efektywne i ściśle dostosowane do potrzeb użytkowników.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *