Otwarte okno w kamiennicy

Wentylacja mechaniczna czy grawitacyjna – którą wybrać?

Naturalne sposoby wentylowania budynków są znane od bardzo dawna. W tej dziedzinie zaszło jednak sporo zmian, które każą na nowo zweryfikować pewne przekonania. Już teraz przy powstawaniu każdej nowej inwestycji staje się przed wyborem pomiędzy mechaniczną, a grawitacyjną wentylacją. Która z nich stanowi lepsze rozwiązanie i z którą wiążą się mniejsze koszty eksploatacji? Czy w ogóle ma to jakiekolwiek znaczenie? Zachęcamy do przeczytania naszego bloga, aby poznać odpowiedzi na powyższe pytania.

Czym wyróżnia się grawitacyjna wentylacja?

To wciąż najpopularniejszy system w polskich domach. Tak zwana wentylacja naturalna opiera swoje działanie na prawach fizyki bez wspomagania się dodatkowymi urządzeniami. Ciepłe powietrze jest lżejsze, przez co wzlatuje ku górze, z kolei zimne opada na dół. To właśnie sprawia, że przez otwory wentylacyjne (lub nawiewniki) wlatuje świeże, chłodne powietrze z zewnątrz, a zużyte przedostaje się poza budynek. Skuteczność systemu wentylacji grawitacyjnej zależy więc przede wszystkim od różnicy temperatur między wnętrzem a zewnętrzem.

Jak działa wentylacja mechaniczna?

Mechaniczna wymiana powietrza wymaga zastosowania odpowiednich urządzeń. Wentylatory odpowiadają za utrzymanie stałego przepływu powietrza. Wydajność określa model urządzenia. Należy go dostosować do warunków panujących w pomieszczeniu oraz jego kubatury. Istnieją też specjalne wersje mechanicznych wentylatorów, które umożliwiają zmianę wydajności na bieżąco.
Najczęściej spotykaną wentylacją mechaniczną jest system wyciągowy. Zastępuje on kratki wentylacyjne, ale korzysta z dokładnie tego samego przewodu, co system grawitacyjny. W efekcie każde pomieszczenie potrzebuje własnego urządzenia. Z kolei system centralnej wentylacji mechanicznej wymaga zdecydowania się już na etapie projektowania inwestycji. Niezbędne okazuje się stworzenie przewodów, które można podpiąć do jednego wentylatora. Urządzenie umieszcza się jak najdalej od miejsca przebywania ludzi ze względu na hałas, który generuje. Najczęściej wybór pada na dach domu.

Porównanie systemów wentylacji

Zalety wentylacji grawitacyjnej wynikają z prostoty tego rozwiązania. Nie wymaga skomplikowanego projektu ani podłączenia do jakiegokolwiek źródła zasilania. Można więc zaoszczędzić zarówno na wykonaniu systemu, jak i na jego eksploatacji. Ponadto naturalny system cyrkulacji powietrza nie posiada elementów, które mogłyby ulec awarii. To gwarantuje bezpieczne użytkowanie niezależnie od momentu, w którym powstał system. Wymiana zepsutych elementów dodatkowo nadszarpnęłaby domowy budżet.

Niestety naturalna grawitacja posiada jedną, ale za to bardzo istotną wadę. Nie da się z jej pomocą kontrolować przepływu powietrza. Można co prawda zatykać otwory wentylacyjne bądź montować w oknach wywietrzniki, ale to wciąż mało precyzyjne rozwiązanie. Poza tym zasłanianie czymkolwiek wlotów do przewodu może być groźniejsze dla zdrowia, niż zbyt duża wymiana powietrza. Inną wadę naturalnych metod łatwo zauważyć latem, gdy różnica temperatur pomiędzy mieszkaniem a zewnętrzem jest minimalna. Wówczas wydajność systemu drastycznie spada, a domownikom pozostaje wyłącznie otwieranie okien. Z kolei zimą może dochodzić do szybkiej wymiany ciepłego i zimnego powietrza, co zwiększa koszt ogrzewania pomieszczeń.
W przypadku wentylacji mechanicznej nie występuje żaden z powyższych problemów. Przepływ powietrza jest uregulowany na najbardziej komfortowym poziomie. Dzięki temu mieszkańcy cały czas mają dostęp do świeżego powietrza w domu, a rachunki za ogrzewanie nie wzrastają. Niemniej jednak wentylatory posiadają kilka minusów, do których zaliczamy wyższy koszt wykonania systemu oraz konieczność podłączenia ich do zasilania, co generuje wyższe opłaty za elektryczność.

Naturalna i mechaniczna wentylacja – wnioski

Głównym czynnikiem decydującym o wyborze systemu wentylacji wciąż pozostaje cena. Wentylacja grawitacyjna pozostaje pod tym względem bezkonkurencyjna. Jednak coraz więcej ludzi docenia możliwość sprawowania lepszej kontroli nad przepływem powietrza. Pozwala to przecież na cieszenie się czystym powietrzem niezależnie od warunków. Dlatego jeśli budżet nie stanowi poważniejszego ograniczenia, poleca się wybór nowoczesnego systemu wentylatorów.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *