wentylacja

Wentylacja w mieszkaniu i domu jednorodzinnym – systemy i przepisy

Wentylacja w domu jednorodzinnym i mieszkaniu jest unormowana wieloma przepisami prawnymi. Jakie konkretnie są to przepisy? I jakie rodzaje systemów wentylacyjnych możemy zamontować? Podpowiadamy w poniższym wpisie.

Systemy wentylacyjne w domu i mieszkaniu

Mimo że zazwyczaj pierwszym skojarzeniem, jeśli chodzi o system wentylacyjny, są urządzenia do klimatyzacji, nie należy zapominać, że najstarszym, najprostszym i podstawowym jego rodzajem w każdym budynku jest wentylacja grawitacyjna, zwana też naturalną. Polega ona na wybudowaniu w obiekcie pionowych kanałów odprowadzających ciepłe powietrze z górnych części w pomieszczeniach poza budynek. Dzięki występowaniu różnicy ciśnień powstających (po spełnieniu pewnych warunków) w kominie wentylacyjnym, wytwarzany jest ciąg, dzięki któremu powietrze jest wyciągane kanałem grawitacyjnym do góry przez komin. Należy jednak mieć na uwadze, że prawidłowe działanie owej wentylacji występuje w ściśle określonych okolicznościach – gdy stolarka okienna nie jest szczelna (czyli również wówczas, gdy okno jest po prostu uchylone), czego efekt stanowi napływanie powietrza z zewnątrz, a także gdy w środku obiektu jest cieplej, niż poza nim (różnica temperatur powinna wynosić minimum 12 stopni Celsjusza). Przy spełnieniu owych warunków, w kominie wentylacyjnym wytwarza się tzw. cug i powietrze jest wyciągane przez komin. Drugim powszechnie występującym rodzajem jest wentylacja mechaniczna.

Wentylacja mechaniczna w domu i mieszkaniu

Wentylacja mechaniczna w domu jednorodzinnym lub mieszkaniu polega na wymianie „zużytego” powietrza w pomieszczeniach przy zastosowaniu specjalnych, przeznaczonych do tego celu urządzeń wspomagających. Z pokoju usuwane jest powietrze „zużyte”, a nawiewane jest świeże z zewnątrz. Przykładem tego typu wentylacji występującej powszechnie w każdej kuchni jest okap. Coraz chętniej i częściej zarówno w domach jednorodzinnych, jak i w mieszkaniach montowane są również systemy wentylacji z rekuperacją, czyli odzyskiem ciepła. W tego rodzaju systemach centralnym elementem jest rekuperator z wymiennikiem ciepła, w którym dochodzi do przekazywania energii pomiędzy strumieniami powietrza wywiewanego oraz nawiewanego: w zimie – ciepła, a w lecie chłodu.

Wentylacje domowe – przepisy

Prawidłowa wentylacja w domu wymaga nie tylko sprawnie działających urządzeń, ale przede wszystkim zgodności z określonymi normami i przepisami prawnymi. Już na etapie planowania systemu wentylacji pomieszczeń w budynku, powinny być uwzględnione wymagania stawiane obiektom zawarte w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z 12 kwietnia 2002 roku, wśród których najistotniejsze są zapisy normy PN-83/B-03430 (wraz z jej nowelizacją). Przepisy te określają wymaganą minimalną ilość powietrza (w metrach sześciennych), jaka musi być usunięta z pomieszczenia w ciągu 1 godziny. Przepisy prawa budowlanego zawierają konkretne wymagania dotyczące każdego rodzaju instalacji, bez względu na sposób jej działania – może to być wentylacja zarówno grawitacyjna, jak i wymuszona mechanicznie.

Przykładowo, wentylacja domowa w kuchni powinna usuwać przez kanał wywiewny od 30 do 70 metrów sześciennych powietrza na godzinę. Szczegółowe wytyczne zawarte są w określonych wyżej przepisach.

Wymienione normy dotyczą podstawowych wymagań, jakie powinny być uwzględniane już podczas projektowania i budowy budynku. A co z wentylacją mechaniczną, którą chcemy zamontować w już istniejących obiektach, czyli z systemami klimatyzacji i rekuperacji? Czy są jakieś specjalne przepisy określające sposoby czy rodzaje instalowanych urządzeń?
Jeśli interesuje nas wentylacja domu jednorodzinnego, którego jesteśmy właścicielami, to sprawa jest prosta – bez obaw możemy zamontować klimatyzator. Natomiast w przypadku mieszkania kwestia jest bardziej skomplikowana. Gdy mieszkamy w bloku, który należy do spółdzielni mieszkaniowej, to instalacja klimatyzatora (np. typu split) jest ingerencją w budynek, więc wymagane będzie uzyskanie na to zgody od administratora. Jeżeli nie uda nam się jej uzyskać, pozostaje nam jeszcze klimatyzator przenośny, który bez obaw możemy podłączyć w dowolnym miejscu wewnątrz mieszkania.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *