Nie jest tajemnicą fakt, że kuchnia to miejsce, w którym zazwyczaj gromadzi się najwięcej zanieczyszczeń, zapachów, ciepła oraz wilgoci. Podczas gotowania czy smażenia potraw do powietrza dostaje się przede wszystkim dużo tłuszczu osiadającego później na meblach oraz ścianach, jeśli w pomieszczeniu nie ma żadnego urządzenia, które pozbywałoby się tego typu osadów. To sprawia, że coraz więcej osób decyduje się na zainstalowanie w swojej kuchni okapu. Niestety, mimo że takie wyciągi zapachów stanowią rozwiązanie bardzo popularne, nie wszyscy wiedzą, jak je poprawnie zamontować.
Dlaczego warto podłączyć okap do wentylacji?
Okap kuchenny poprowadzony do odpowiedniego kanału wentylacji nie jest jedynym sposobem na pozbycie się z pokojów intensywnych zapachów czy osadów. Swoje grono zwolenników mają też pochłaniacze zapachów, które eliminują uciążliwą woń za pomocą specjalnych filtrów. Takie urządzenia nie wymagają podłączenia do wentylacji, ponieważ samodzielnie oczyszczają powietrze, a następnie wypuszczają je z powrotem do pomieszczenia. Niestety, w porównaniu z profesjonalnymi wyciągami, które odprowadzają zanieczyszczenia na zewnątrz budynku, mają dużo niższą skuteczność.
Filtry w pochłaniaczach zapachów należy regularnie wymieniać. Niektóre z nich bywają jednak trudno dostępne i drogie. Co więcej, pochłaniacze nie oczyszczają powietrza aż tak dobrze, jak okapy podłączone do wentylacji, dlatego część zanieczyszczeń trafia niekiedy z powrotem do pomieszczenia. To sprawia, że od wielu lat niezmiennie większą popularnością cieszą się wyciągi. Obecnie w ofertach sklepów można znaleźć modele, które świetnie komponują się z wystrojem kuchni, nie rzucając się zbytnio w oczy. Nowsze okapy wyróżniają się także niezwykle cichym działaniem, dzięki czemu nie przeszkadzają w spokojnym spędzaniu czasu z bliskimi. Konsumenci najchętniej wybierają między innymi takie modele jak:
– okapy ścienne – zazwyczaj umieszcza się je na ścianie z kanałem wentylacyjnym, dzięki czemu prawidłowe poprowadzenie rury z okapu do komina jest mniej problematyczne,
– okapy sufitowe – stanowią wariant często wybierany ze względu na swój nowoczesny wygląd. Połączenie z kanałem wentylacyjnym w ich przypadku znajduje się w suficie,
– okapy wyspowe – bardzo dobrze prezentują się w kuchniach osób, którym zależy na oryginalnych rozwiązaniach. Montuje się je w podobny sposób, co okapy sufitowe,
– okapy zabudowane – prawie w ogóle nie rzucają się w oczy, ponieważ często umieszcza się je w kuchennych szafkach.
Jak podłączyć okap kuchenny do wentylacji?
Jeśli zastanawiamy się, jak podłączyć okap kuchenny do wentylacji, w pierwszej kolejności warto znaleźć miejsce, które będzie do tego najbardziej odpowiednie. Zły wybór kanału wentylacyjnego może sprawić, że wszystkie zanieczyszczenia po gotowaniu przedostaną się z powrotem do pomieszczenia. W połączeniu z roztoczami czy alergenami, które krążą w mieszkaniach, mogą bardzo negatywnie wpływać na zdrowie osób przebywających w domu.
Aby powstrzymać przepływ zapachów oraz tłuszczów do pokojów, należy wybrać otwór wentylacyjny, który tylko wypuszcza powietrze na zewnątrz. Jeżeli za pomocą kanału do pomieszczeń przedostanie się też świeże powietrze, razem z nim pojawią się wszystkie osady, których chcieliśmy się pozbyć w trakcie gotowania. Tego typu rozwiązania bywają kłopotliwe w kuchniach, w których istnieje tylko jeden kanał wentylacji. Wówczas warto rozważyć dobudowę kolejnego otworu umożliwiającego bezpieczną wentylację powietrza. Podobne zasady dotyczą domów z systemem rekuperacji, który także wymaga podłączenia okapu kuchennego do osobnego kanału wentylacyjnego odprowadzającego powietrze na zewnątrz.
O czym jeszcze warto pamiętać podczas montażu okapu kuchennego?
Bardzo ważny element każdego okapu stanowi rura wentylacyjna. Żeby dobrze spełniała swoje zadanie, powinna zostać wykonana ze sztywnego i wytrzymałego materiału. W tej roli świetnie sprawdzą się na przykład rury PCV, które wyróżniają się niewielką wagą, ale są przy tym szczelne oraz odporne na różnego rodzaju uszkodzenia. Kolejny krok to wybór kanału wentylacyjnego, do którego podłączymy rurę. Nie powinien znajdować się zbyt daleko od okapu – im krótsza rura, tym sprawniejsza wentylacja.
Montując okap kuchenny, warto też pamiętać, że rura połączona z otworem wentylacyjnym nie może nadmiernie się zginać. Mocne zgięcia sprawiają, że przebieg powietrza jest utrudniony i część zanieczyszczeń nie wydostanie się na zewnątrz. Dlatego rurę trzeba poprowadzić jak najprościej, stosując przy tym tylko drobne załamania, które nie zablokują przepływu powietrza. Dzięki temu okap kuchenny będzie dobrze spełniał swoje zadanie i skutecznie pozbędzie się z mieszkania uciążliwych zapachów czy osadów.
Najnowsze komentarze